PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Czerwiec 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Sopot, Zakopane

Wiadomości

Na mapie daleko, w sercu tak blisko

Czwartek, 25 czerwca 2015 r.
Autor: Aleksandra Skowyra, Dominik Rafacz

Na mapie daleko, w sercu tak bliskoWszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to dyrektorzy zakopiańskiego I LO i Liceum im. Marii Skłodowskiej–Curie – p. Marek Donatowicz i p. Maryla Starostka – postanowili nawiązać współpracę między szkołami. W jej ramach utrzymujemy stały kontakt i wysyłamy wzajemnie reprezentacje na szkolne uroczystości, takie jak stulecie Balzera przed dwoma laty czy tegoroczne siedemdziesięciolecie szkoły w Sopocie. Najważniejszym jednak elementem tej współpracy są wymiany uczniowskie, prowadzone już od 2008 roku. W pierwszym roku spotkały się jedynie samorządy, lecz już w kolejnych latach w wymianach brały udział całe klasy. Terminy naszych wzajemnych odwiedzin dobierano tak, aby można było skorzystać ze wszystkich atrakcji i dobrej pogody, nie narażając się na rzesze turystów (my do Sopotu na przełomie maja i czerwca, a rewizyta we wrześniu).


Można by pomyśleć, że są to dla nas nadprogramowe wakacje, jednak nie będzie to do końca prawdą – oczywiście, jest to odpoczynek od szkoły, jednak dowiadujemy się wielu rzeczy, które potem przydają nam się na lekcjach. Podczas zwiedzania miast uczymy się historii, czasem geografii, mamy okazję zetknąć się z tamtejszą kulturą i poznać ciekawych ludzi. To samo oferujemy u nas.

Nasz pobyt w Sopocie w tym roku trwał pięć dni, w ciągu których udało się zmieścić wiele atrakcji. Zwiedzanie Gdańska, warsztaty w Muzeum Narodowym, pływanie na katamaranach, ognisko w Grodzisku, wycieczka na Hel – to tylko niektóre z nich. Codziennie mieliśmy okazję spacerować po plaży, wylegiwać się na niej oraz poznawać naszych nowych znajomych z Sopotu. Wyjazd upłynął nadzwyczaj szybko i w cudownej atmosferze.

Niecierpliwie czekaliśmy na rewizytę, która miała miejsce wyjątkowo już tydzień później, co było spowodowane wspomnianą rocznicą. Pokazaliśmy gościom Morskie Oko, Kasprowy Wierch i Gubałówkę. Dzięki wizycie w Murzasichlu mogli dowiedzieć się nieco więcej o góralskim folklorze oraz poznać naszego olimpijczyka, Macieja Kota. Czas upływał również na ogniskach i zwiedzaniu miasta. Wszystkiemu sprzyjała dobra pogoda.

Mamy nadzieję, że nowe znajomości przetrwają próbę czasu. Można powiedzieć, że sopocki i zakopiański dworzec widziały więcej czułych spojrzeń przez te dwa tygodnie, niż niejeden ślubny kobierzec. Zdążyliśmy umówić się na kolejne spotkania – bardzo chcielibyśmy utrzymać kontakt z kolegami z Sopotu.

Życzymy młodszym uczniom naszych szkół równie ciekawych doznań i wspaniałych wspomnień w przyszłych latach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.