PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Sucha Beskidzka

Zaproszenia

Jacek Malczewski w suskim muzeum

Niedziela, 19 czerwca 2011 r.
Autor: AKS

Jacek Malczewski w suskim muzeumW niedzielę 19 czerwca o godz. 17.00 w Sali Rycerskiej suskiego zamku obędzie się otwarcie wystawy Rysunku i Malarstwa Jacka Malczewskiego (1854-1929).


Honorowy patronat nad wystawą objął Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt. Prezentowane w muzeum miejskim dzieła pochodzą z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (Muzeum i Archiwum). Są to szkice i obrazy olejne, rysunki oraz dokumenty związane z działalnością Malczewskiego jako pedagoga oraz późniejszego rektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wśród eksponowanych w suskim muzeum dzieł można będzie zobaczyć m.in. Portret narzeczonej (1887), Satyra i Modelkę (1913), Chimerę (1905), studium do obrazu Śmierć Elenai oraz portrety dr Pawła Radeckiego (1913), Feliksa Konopki (1923), Ireny Solskiej (1901),czy Marii Grekowej (1906) i wiele innych.

Jacek Malczewski inspiracji poszukiwał głównie w polskiej historii, tradycji i folklorze, dopełniając swoje prace oryginalnie interpretowanymi motywami mitologicznymi i wątkami biblijnymi. Sięgał także do antycznych źródeł kultury europejskiej oraz do tematyki śmierci przybierającej postać Thanatosa. Ważnym działem jego twórczości były prace związane ze sferą autobiograficzną, rozumianą jako problematyka egzystencjalna oraz zagadnienia dotyczące artystycznego powołania, natury tworzenia i sensu sztuki. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: Introdukcja (1890), Melancholia (1894), Błędne koło (1897) różne wersje tematów Polonia i Thanatos, cykl Zatruta Studnia, tryptyki Ojczyzna (1903), Muzyka (1906) oraz znakomite portrety i autoportrety, często malowane w niecodziennych kostiumach z postaciami alegorycznymi, m.in. portret Aleksandra  Wielopolskiego Hamlet polski (1903), Jana Kasprowicza (1903), Władysława Reymonta (1905) czy Autoportret z muzą (1906). Charakterystyczny dla jego twórczości symbolizm ukształtował się po roku 1890. Bez wątpienia tym, co w malarstwie Malczewskiego szczególnie urzeka jest połączenie realistycznej, a niekiedy nawet naturalistycznej, formy z metaforycznym przesłaniem.

W czasie otwarcia wystawy wykład pt. "Nietypowo o symbolizmie Malczewskiego" wygłosi dr. hab Dorota Kudelska – Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autorka książki pt. „Dukt pisma i pędzla. Biografia intelektualna Jacka Malczewskiego” [Wydawnictwo KUL, Lublin 2008]. Aranżację plastyczną wykonał Rafał Lenart.

 Wystawa Malarstwa i Rysunku Jacka Malczewskiego jest dla działającego niespełna cztery lata muzeum wydarzeniem o dużej randze, które wpisuje się w cykl wystaw prezentujących sztukę okresu Młodej Polski, zainaugurowanych w 2010 roku wystawą malarstwa Wojciecha Weissa i jego żony Aneri. Będzie ją można oglądać od 19 czerwca do 30 września br. w godzinach pracy muzeum (od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 – 17.00, w soboty i niedziele od 10.00 – 18.00, www.muzeum.sucha-beskidzka.pl).

Zachęcamy młodzież szkolną do udziału w lekcjach muzealnych, których tematem będzie Symbolizm w sztuce Młodej Polski w oparciu o prezentowane dzieła Jacka Malczewskiego.

Barbara Woźniak

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.