PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Suche

Wiadomości

Antonina Tatarówna - cicha bohaterka – Wielka Postać Podhala

Piątek, 19 czerwca 2015 r.
Autor: Józef Piech

Antonina Tatarówna - cicha bohaterka – Wielka Postać PodhalaSzkole Podstawowej im. Antoniny Tatar w Suchem można zobaczyć galerię poświęconą patronce szkoły, powstałą w ramach projektu pn. : Antonina Tatarówna - cicha bohaterka – Wielka Postać Podhala dofinansowanego w ramach PROW działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów. Przedsięwzięcie zrealizowane przez Gminę Poronin w partnerstwie ze Szkołą Podstawową im. Antoniny Tatar w Suchem oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Podtatrza.


Celem projektu jest  przybliżenie szerokiej społeczności świadectwa działalności i dorobku szczególnie zasłużonej bohaterki Podhala  Antoniny Tatarówny (1898-1958). Zasłużonego pedagoga, założycielki wielu instytucji: szkoły w Suchem,  domu dziecka dla sierot wojennych w Suchem, bibliotek, szkoły kilimiarskiej, kół gospodyń, stowarzyszenia KSM,  fundatorki  domu  rekolekcyjnego dla młodzieży katolickiej „Domu Orłów” w Suchem.

Antonina Tatarówna jest bardzo mało znana wśród współczesnej społeczności lokalnej. Żyła niezwykle skromnie, wszystko ofiarowując innym. Była niestrudzonym pedagogiem, wychowawcą, działaczka katolicką i społeczną.  Aktywnie działała  na rzecz kultury ze szczególnym umiłowaniem dziedzictwa regionu, oraz  szerzenia oświaty wśród mieszkańców Podhala.

W czasie wojny zaangażowała się w pomoc  dla lotników polskich,   czym naraziła się na prześladowania ze strony gestapo.  Przed wojną została  odznaczona krzyżem zasługi, przez Prezydenta Rzeczypospolitej   Ignacego Mościckiego, który złożyła jako wotum w kościele parafialnym w Poroninie. W wieku 12 lat złożyła śluby czystości. Żyła bardzo skromnie,  pozostawiając po sobie wdzięczność ludzi, których była dobrodziejką . W roku 2003  Antonina Tatarówna została patronką Szkoły Podstawowej w Suchem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.