PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Toruń, Częstochowa

Wiadomości

„Mali Wiyrchowianie” w Toruniu i Częstochowie

Środa, 16 września 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Mali Wiyrchowianie” w Toruniu i CzęstochowieW dniach 3 - 5 września Zespól Regionalny „Mali Wiyrchowianie” działający przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej wystąpił na uroczystościach „7. Dziękczynienie w Rodzinie”, które miały miejsce w Toruniu na terenie WSKSiM, tuż obok wybudowanej (ale jeszcze nie ukończonej) świątyni p.w. Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Po 10-cio godzinnej podróży „zespolanie” zamieszkali w nowoczesnym akademiku Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej i Medialnej, który połączony jest z gmachem uczelni.


Organizacja pobytu ze strony gospodarzy była perfekcyjna, stąd zespół mógł się skupić na jak najlepszym zaprezentowaniu kultury naszego regionu. Kierownictwo (Agnieszka Koszarek i Janusz Łukaszczyk-Kołoc) przeprowadziło kilka prób przed sobotnim występem i ustalili wszystkie szczegóły prezentacji.

Członkowie zespołu dołożyli wszelkich starań i zaangażowania w swój występ, w każdym razie muzyka, śpiew i taniec rodem z Bukowiny Tatrzańskiej, na dużej scenie, przed kilkutysięczną, żywo reagującą widownią, był znakomity. Podczas występu, na Zawiślu, wiał mocny wiatr, który smagał misternie ułożone fryzury i raz po raz zrzucał chłopcom kapelusze, ale młodym „toniecnikom” w ogóle to nie przeszkadzało konsekwentnie kończąc kolejne punkty programu, zakończonego efektownym tańcem zbójnickim.

Transmisje koncertu można było obejrzeć w TV Trwam. Jest ona również dostępna na stronie internetowej:  http://www.radiomaryja.pl/multimedia/7-dziekczynienie-w-rodzinie-koncert-malych-wierchowian-z-bukowiny-tatrzanskiej/.
Wśród widzów podziwiających nasz zespół zauważyć można było ks. dr Tadeusza Rydzyka, szefa Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego, oraz szefową gabinetu p. Prezydenta RP p. Małgorzatę Sadurską.

Zespół miał również okazję zwiedzić przepiękne zabytki Torunia. Starówka, Krzywa Wieża, Dom Mikołaja Kopernika, Katedra Jana Chrzciciela, Park Miejski to tylko niektóre z nich, które urzekły wszystkich swoim pięknem.
W niedzielę, 6 września zespół „Mali Wiyrchowianie” uczestniczył w Dniach Europejskiej Kultury Ludowej w Częstochowie, która przywitała nas bardzo deszczowo. Przed sceną, umiejscowioną na rynku pod Ratuszem zgromadziło się niewielu widzów, ale kiedy tylko z głośników popłynęły charakterystyczne dźwięki góralskich „gęśli” i „basów”, w ciągu kilku minut przestrzeń przed sceną zapełniła się. Jak zwykle dziarski „zbójnicki” ukoronował występ, któremu towarzyszyły głośne oklaski gorąco reagujących częstochowian.

Bardzo dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy zwiedzić „kawałek” Polski, a przede wszystkim opiekunom i instruktorom. (tk)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.