PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

O pierwszych osadnikach, poszukiwaczach skarbów, letnikach i artystach w Zakopanem

Poniedziałek, 1 lutego 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoW Centrum Artystycznym Radomska 13, w dniu 23 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Górale w Warszawie czyli Posiady na Ochocie poświęcone Podhalu. Celem spotkań jest przybliżenie kultury, historii i obyczajów tego regionu Polski.W programie posiadów znalazło się wystąpienie dra inż. Wojciecha Gąsienicy-Byrcyna, znawcy i miłośnika przyrody tatrzańskiej, znakomitego gawędziarza. Wystąpił też Dziecięcy Zespół Regionalny Związku Podhalan Młode Klimki z Zakopanego, który przedstawił fragment góralskiej Wigilii oraz sceny rodzajowe z udziałem kolędników.


Posiady otworzyła Pani Wiola Obuchowska - rodowita góralka z Murzasichla - witając zastępcę Burmistrza Gminy Ochota Pana Krzysztofa Kruka oraz jak zwykle i to pomimo mroźnej pogody licznie zgromadzoną publiczność.
Po powitaniach został odczytany list burmistrza Miasta Zakopanego Janusza Majchra, który podkreślił wagę spotkań na Ochocie oraz rolę w tym dziele Pani Wioli Obuchowskiej jako rzecznika Zakopanego w promowaniu miasta i Podhala w Warszawie.
Posiady rozpoczęły się występem kapeli, po którym głos zabrał Wojciech Gąsienica-Byrcyn. Urodzony w Zakopanem, syn poety Stanisława Gąsienicy-Byrcyna; jego dziadek był przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim. Z wykształcenia leśnik, autor wielu prac o Tatrach i Podhalu, pracownik parków narodowych i Muzeum Tatrzańskiego, ratownik TOPR, przewodnik tatrzański. Był Dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Opowieści Pana Wojciecha – okraszone góralską gwarą - dotyczyły m.in. początków osadnictwa na Podhalu aż do czasów obecnych. Niedostępność terenu, słabe zaludnienie, ogromna bieda oraz niepokoje na granicy z Węgrami powodowały trudności w zasiedlaniu Podhala. Natomiast surowy klimat, obecność dzikich zwierząt i duża odległość od zamieszkałych większych ośrodków hartowały pierwszych mieszkańców. W chwili obecnej bywają sytuacje, kiedy liczba przyjezdnych przewyższa liczbowo stałych mieszkańców Zakopanego. Snute przez wybitnego znawcę przedmiotu opowieści przerywane były występami kapeli zespołu Młode Klimki.
Zespół Młode Klimki został założony przy Związku Podhalan ognisko Zakopane w 1988 roku. Początkowo działał pod nazwa Teatrzyk Dziecięcy i był prowadzony przez Panią Marię Krupę i Pana Andrzeja Jakuba-Kuboska. Od 1992 roku zespół prowadzi Pani Zofia Kubiniec-Stanuch. W 1995 roku zespół zmienił nazwę na Małe Klimki, a w roku 2008 na Młode Klimki. Zespół prezentuje autentyczny folklor Skalnego Podhala pielęgnując tradycyjny śpiew, taniec, muzykę gwarę i zwyczaje. Zespół bierze udział w różnego rodzaju konkursach i festiwalach. Obecni członkowie zespołu maja od 6 do 19 lat.
Występ Wojciecha Gąsienicy-Byrcyna i Młodych Klimków, przy szczelnie wypełnionej sali, spotkał się z wielkim zainteresowaniem i zakończył się równie dużymi brawami oraz losowaniem książki Zakopane. 75 lat praw miejskich, wydanej pod redakcją Pani Ewy Matuszewskiej przez Urząd Miasta Zakopane.
Po zakończeniu części oficjalnej miały miejsce rozmowy pomiędzy gośćmi z Zakopanego i obecnymi na sali licznymi miłośnikami gór i góralszczyzny. Wśród widzów znaleźli się również promotorzy prac naukowych Pana Wojciech Gąsienicy-Byrcyna, który okazał się człowiekiem niezwykle lubianym oraz szanowanym za swoja wiedzę. Dzieci obecne na widowni dosłownie chłonęły każde słowo Pana Wojciecha.
Góralski poczęstunek przygotowała jak zwykle karczma Szymkówka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.