PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Bukowiański Teatr nagrodzony prestiżową nagrodą im.Oskara Kolberga

Środa, 6 października 2010 r.
Autor: Małgorzata Wnuk

Bukowiański Teatr nagrodzony prestiżową nagrodą im.Oskara KolbergaZałożony w 1923 roku przez Michalinę i Franciszka Ćwiżewiczów Amatorski Zespół Teatralny im Józefa Pitoraka otrzymał z rąk sekretarza stanu Piotra Żuchowskiego prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga. Podczas dziewięćdziesięciu lat działalności Teatr promował, upowszechniał i rozwijał kulturę ludową Podhala. Skupia już czwarte pokolenie bukowian, zawsze emocjonalnie zaangażowanych w amatorski ruch artystyczny. Wielokrotnie nagradzany, m.in. nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1973) oraz Medalem 100-lecia Towarzystwa Kultury Teatralnej (2009).


Minister Żuchowski mówiąc o znaczeniu twórczości ludowej powiedział m.in. że jest ona krwioobiegiem kultury polskiej. Nagrodzony brawami bukowiański teatr przedstawił fragment „Skąpca” Moliera w przekładzie na gwarę podhalańską Jana Gutta-Mostowego, zespół przedstawił dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury Bartłomiej Koszarek.

W salach Redutowych Teatru Wielkiego nagrodę tę otrzymali także:
Marianna Bienias, solistka – śpiewaczka z Woli Koryckiej Górnej na Mazowszu, która także tka na krosnach, robi kwiaty z bibuły, wycinanki i firanki z papieru, pająki, bożonarodzeniowe ozdoby choinkowe.
Wiktor Chrzanowski, malarz i rzeźbiarz, którego twórczość mieści się w nurcie sztuki nieprofesjonalnej Związany z Toruniem
Rozalia Kastelik, jedna z najwybitniejszych żywieckich artystek ludowych, kontynuujących tradycyjną sztukę wykonywania kwiatów z bibuły. Pochodząca ze wsi Pawel Wielka jest laureatką wielu nagród w dziedzinie twórczości ludowej.
Marianna Staśkiewicz – urodzona we wsi Zalesie, związana z Kadzidłem, zajmuje się koronkarstwem, plastyką obrzędową, działalnością w zespole folklorystycznym. Piesze wiersze gwarą kurpiowską.
Kapela Ludowa „Trzcinicoki” z miejscowości Trzcinica, wielopokoleniowa, typowa dla Pogórza Jasielskiego, wykonująca tradycyjny repertuar obrzędowy i taneczny, pieśni i przyśpiewki.
Zespół pieśni i Tańca „Blichowiacy” należący do najstarszych zespołów folklorystycznych w regionie Księstwa Łowickiego. Powstał w roku 1948, uczestniczył w festiwalach folklorystycznych w Rosji, Niemczech, Francji, Austrii, USA, Litwie, Serbii.
Zespół Regionalny „Mogilnie”, istniejący od 1984 roku, a prezentujący kulturę muzyczną i folklor grupy krakowiaków zachodnich. Od 1986 roku kierownikiem artystycznym jest Janina Kalicińska. Zespół koncertował m.in. w Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Francji, Niemczech, w Serbii, na Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech.
Henryk Dumin – etnolog, badacz tradycji kulturowych Dolnego Śląska, autor pionierskich działań na rzecz ochrony dziedzictwa kultury ludowej w kręgu o przerwanej ciągłości osadniczej, skupiającej powojennych osiedleńców: z kresów wschodnich, z Bukowiny i Bośni, z regionów pozostający w obecnych granicach Polski. Jest inicjatorem i wykonawca projektów dokumentujących i popularyzujących niematerialne dziedzictwo kultury regionalnej, jak wartości budującej tożsamość kulturową mieszkańców Dolnego Śląska.
Profesor dr hab. Jan Stęszewski – jeden z najbardziej zasłużonych etnomuzykologów polskich. W latach 1951-1975 związany z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk. W 1975 reaktywował muzykologię na Uniwersytecie w Poznaniu, kierował Zakładem Muzykologii przy Instytucie Historii Sztuki przez ćwierć wieku. Przewodniczył m.in. Polskiej i Międzynarodowej Radzie Muzycznej przy UNESCO, Związkowi Kompozytorów Polskich, komitetom Polskiej Akademii Nauk, Radzie Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia, komitetom Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga, Dzieł Wszystkich Henryka Wieniawskiego, Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.