PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur

Piątek, 8 października 2010 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

fot. Jerzy Z. KosiuczenkoKoncert dziecięcy w wykonaniu zespołów z Bułgarii i Polski rozpoczął 26 września 6. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Podczas spotkania muzykujących dzieci z Podhala oraz z bułgarskich Bałkanów najmłodsza i wdzięczna publiczność wypełniła szczelnie namiot. Polską grupę muzyczna przygotował legendarny już Krzysztof Trebunia-Tutka, założyciel i lider zespołu TRrebunie–Tutki, muzyk i kompozytor współpracującego z różnymi artystami (m.in. z Twinkle Brothers i z Wojciechem Waglewskim).


Z Bułgarii przyjechały dzieci z zespołu Nestinarcz, z pięknej miejscowości Carevo, położonej w południowo-wschodniej części kraju. Młodych wykonawców przygotowały do występów dwie wybitne bułgarskie artystki: Zlatka Stawrewa i Stanka Mihajlowa Dimowa.

Obie grupy, ubrane w tradycyjne stroje, wykonały pieśni i tańce ze swoich regionów. Występ rozpoczęły dzieci z Careva piosenkami o miłości i radości płynącej z tańca. Wspólnie z Marią Pomianowską, która prowadziła koncert, wykonały mazurka Chopina op.33 nr 2, w bałkańskim metrum 7/8.

Podczas finału kapele dziecięce z obu krajów zagrały wspólnie na ludowo Mazurka D-dur i Rondo à la Krakowiak Fryderyka Chopina w tradycyjnej wersji 3/4.

Polską grupę muzyczną przygotowaną przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę tworzą jego uczniowie z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka oraz jego własne dzieci – Małe Trebunie-Tutki.

W koncercie wystąpili: Alicja Masny, Karolina Styrczula, Dorota Joniak, Paweł Majerczyk, Daniel Strama, Andrzej Szczepaniak–Bańscorz, Jakub Bednarz, Ania Trebunia–Tutka i Jasiek Trebunia–Tutka.

Żywa muzyka góralska podrywała widownię do tańca. Dzieci z Nestinarcze nauczyły publiczność tańca pravo horo, a dzieci z Podhala – tańca zbójnickiego.

Młodzi wykonawcy z Polski i Bułgarii zaprezentowali duże umiejętności muzyczne i wokalne. Szczególny aplauz wzbudził mini koncert młodego dudziarza bułgarskiego na odwróconej kozie - dudach.

Spotkania dzieci z różnych stron świata niewątpliwie sprzyjają rozwijaniu uniwersalnego języka muzyki i zabawy, a przede wszystkim przełamują na przyszłość bariery między narodami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.