PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Kultura

Małe Bartusie na Majówce 2016 w Warszawie

Środa, 18 maja 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Małe Bartusie na Majówce 2016 w WarszawieW niedzielę 15 maja Park Szczęśliwicki był pełen atrakcji przygotowanych przez organizatorów dziesiątej edycji „Majówki tradycyjnie na ludowo, wielokulturowo”. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się jarmark rękodzieła, rzemiosła ludowego i tradycyjnej kuchni. Przemierzając przez Park można było spotkać tkaczkę, wikliniarza, ceramika, kowala. Zobaczyć pokazy przędzenia wełny na kołowrotku czy też wykuwania podkowy. Na warsztatach, które znalazły wielu amatorów można było własnoręcznie wykonać m.in. kwiatek z bibuły, koszyk z wikliny, figurkę z pieczywa, wycinankę łowicką, rzeźbę lub biżuterię. Pracownia Ceramiki Angoba i Magazyn Sztuk – filie OKO tradycyjnie przygotowały warsztaty dla najmłodszych, które cieszyły się dużym powodzeniem.


Uczestnicy wydarzenia mogli skosztować przysmaków m.in: kuchni polskiej, tatarskiej, tureckiej i greckiej.

Na scenie wystąpili: Warszawski Zespół Pieśni i Tańca "GAIK", Zespół "Sztajerek" z Targówka, Kapela Drewutnia, "Młode Bartusie" z Murzasichla, Zespół Folklorystyczny "Lazurki", Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny "Buńczuk”, Zespół tańców indyjskich Stowarzyszenia Sahaja Yoga, Zespół "ILIOS" Towarzystwa  Przyjaciół Grecji. Oszałamiające wrażenie na licznie zgromadzonej widowni zrobiła Gruzińska grupa taneczna "DAISI" swoim bardzo ekspresyjnym i widowiskowym tańcem. Występy na scenie zakończył Zespół "Dobroto". Gospodarzem sceny był - Paweł Kleszcz.

Na tegorocznej Majówce obecni byli przedstawiciele ochockich władz: Pan Grzegorz Wysocki i Pan Krzysztof Kruk - Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ochota oraz Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia dla dzielnicy Ochota - Pan Maciej Sotomski oraz Zastępca Dyrektora Ośrodka Kultury Ochoty Pani Ewa Maślanka.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Zespół "Młode Bartusie" z Murzasichla który wywołał swoim występem wielki aplauz wśród widowni podczas tańca zbójnickiego wykonanego perfekcyjnie. Zespół ten działa przy Zespole Szkół Podstawowych t gimnazjum w Murzasichlu, w Gminie Poronin i prezentuje folklor Skalnego Podhala w tradycyjnej formie. Jego członkami są dzieci i młodzież w wieku od 6 do 23 lat. Kierownikiem i instruktorem jest Katarzyna Chowaniec – Tutka. Zespół występował na wielu festiwalach i konkursach a w 2016 roku wybiera się na Festiwal Rimini Fest we Włoszech.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.