PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Kultura

„Jutrzenka” na 22. Festiwalu Folkowym Nowa Tradycja 2019

Środa, 22 maja 2019 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

„Jutrzenka” na 22. Festiwalu Folkowym Nowa Tradycja 2019Tegoroczny Festiwal Folkowy Polskiego Radia Nowa Tradycja istniejący od 1998 roku odbywał się w czasie od 16 do 19 maja w Studio im. Lutosławskiego w Warszawie. Jego celem jest promowanie muzyki wykonywanej przez młodych artystów a opartej na ludowych źródłach polskich, a także mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę. W czasie ponad dwudziestu lat istnienia Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja wzięło w nim udział kilkaset zespołów, z których wiele zrobiło wspaniałe kariery.


Młodzieżowa Kapela Góralska „Jutrzenka” z Zakopanego została wyróżniona zaproszeniem na 22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Młodzi artyści z Podhala wystąpili w koncercie „Młoda Tradycja” obok trzech innych zespołów z różnych regionów Polski (Wielkopolska, Radomskie, Lasowiacy) prezentujących muzykę tradycyjną.

Festiwal po raz 22 poprowadził Krzysztof Trebunia-Tutka, który już od 25 lat  prowadzi zajęcia na kilku poziomach zaawansowania według programu autorskiego przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Od 1994 r. w zajęciach uczestniczyło ponad trzystu młodych muzykantów. Najlepsi uczniowie tworzą kapelę  wspierającą tancerzy  zespołu regionalnego „Zornica” i występują samodzielnie. Kilka kapel dziecięcych i młodzieżowych tworzy razem wyjątkową, kilkudziesięcioosobową Młodzieżową Orkiestrę Góralską „Jutrzenka”.

Młodzi muzykanci z „Jutrzenki”, uczestniczą w konkursach muzyki ludowej zdobywając nagrody indywidualnie oraz ze swoim mistrzem – Krzysztofem Trebunią-Tutką – w kategorii Mistrz i Uczeń na festiwalach ogólnopolskich (m.in. wielokrotnie Grand Prix na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych, I miejsce na Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej) i międzynarodowych (m.in. „Złote, Srebrne i Brązowe Zbyrkadła” w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów im. Władysława Trebuni-Tutki w Zakopanem).

Na najważniejszym w Polsce festiwalu folkowym pierwszy dzień poświęcony był jak zazwyczaj muzyce źródeł. Absolwenci „Jutrzenki” i obecni uczniowie Krzysztofa Trebuni-Tutki prezentowali znakomitą grę w dawnym stylu, wierchowy śpiew i taniec góralski. Wystąpili: Anna Trebunia-Tutka – złóbcoki, skrzypce-prym, piszczałka, fujara, taniec, śpiew; Andrzej Gut-Mostowy – koza podhalańska, złóbcoki, piszczałka, skrzypce-prym, śpiew; Katarzyna Stasik – złóbcoki, koza podhalańska, taniec, śpiew; Regina Gąsienica-Giewont – basy, koza podhalańska, fujara, taniec, śpiew; Karol Murzydło – koza podhalańska, fujara, skrzypce-sekund, śpiew; Jan Trebunia-Tutka – koza podhalańska, złóbcoki, skrzypce-prym, dwojnica, śpiew, taniec. Zespół z „Jutrzenki” zebrał ogromne brawa i gratulacje, a dzięki transmisji bezpośredniej w Radiowej Dwójce mogli go usłyszeć słuchacze w całej Polsce.

Wystąpił też Laureat Folkowego Fonogramu Roku – Janusz Prusinowski Kompania i laureat Grand Prix „Nowej Tradycji 2018” Vox Varshe z Michałem Jacaszkiem. W kolejnych dniach Jury Festiwalu oceniało prezentacje konkursowe 11 zespołów folkowych wybranych z 54 zgłoszonych: Karuzela, Krzikopa, Kwartet Galicyjski, Projekt Swada, Torban, Etnos Ensemble, Kakofonikt & Chór Pogłosy, Lumpeks, Pieśni Piekne, Trimagine i Ugla. Jury najwyżej oceniło polsko-francuski zespół Lumpeks. Wystąpili też znakomici goście z zagranicy: Hazelius i Hedin ze Szwecji, Asmaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou z Maroka, a na finał Saz'iso z Albanii.

Serwis fotograficzny z czterech dni festiwalu został podzielony na cztery albumy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.