PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Wiadomości

W Sejmie powstał Parlamentarny Zespół Kultury Regionalnej

Czwartek, 30 czerwca 2011 r.
Autor: Biuro Poselskie Andrzeja Guta-Mostowego

W Sejmie powstał Parlamentarny Zespół Kultury Regionalnej9 czerwca br. z inicjatywy posła Andrzeja Guta-Mostowego powstał w Sejmie Parlamentarny Zespół Kultury Regionalnej. Powstanie Zespołu to odpowiedź na liczne postulaty środowisk regionalnych z terenu całego kraju. Komisja Kultury mając w swoim zakresie pracy całe spektrum kultury tzn. teatry, muzykę, plastykę, literaturę, media itd. nie jest w stanie poświęcić kulturze regionalnej należytej atencji. Pomysł spotkał się z poparciem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego.


Podstawowe cele Zespołu zapisane w regulaminie to:

1. Inicjowanie działań Sejmu i Senatu na rzecz stanowienia aktów normatywnych dotyczących problematyk regionalnej – w szczególności kultury regionalnej.
2. Organizacja przedsięwzięć z instytucjami rządowymi i pozarządowymi dla realizacji celów zespołu.
3. Promocja i upowszechnianie wiedzy o kulturze regionalnej.
4. Działania mające na celu zachowanie i rozwój tradycji związanej z kulturą regionalną wśród Polonii żyjącej za granicami Polski.
5. Inicjowanie działań na rzecz wszechstronnego rozwoju środowisk i społeczności tworzących kulturę regionalną.
6. Rozwijanie i wspieranie inicjatyw pro-regionalnych.
7. Popularyzowanie wartości regionalnych oraz rozwój edukacji regionalnej.
8. Współpraca z odpowiednimi grupami parlamentarnymi innych państw oraz z grupami, środowiskami i organizacjami w kraju i na świecie, działającymi na rzecz rozwoju kultury regionalnej.
9. Przedstawianie organom Parlamentu, Rządu oraz innym  organom stanowiska w zakresie działania Zespołu.

Do  zespołu należą  parlamentarzyści  z Kaszub, Śląska, Lubelszczyzny, Podlasia, którym droga jest kultura ich regionów.

Zespół powierzył funkcję przewodniczącego Posłowi Andrzejowi Gut-Mostowemu, a zastępcą został wybrany marszałek Franciszek Stefaniuk, poseł z Ziemi Chełmskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.