PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Warszawa

Wiadomości

W Sejmie powstał Parlamentarny Zespół Kultury Regionalnej

Czwartek, 30 czerwca 2011 r.
Autor: Biuro Poselskie Andrzeja Guta-Mostowego

W Sejmie powstał Parlamentarny Zespół Kultury Regionalnej9 czerwca br. z inicjatywy posła Andrzeja Guta-Mostowego powstał w Sejmie Parlamentarny Zespół Kultury Regionalnej. Powstanie Zespołu to odpowiedź na liczne postulaty środowisk regionalnych z terenu całego kraju. Komisja Kultury mając w swoim zakresie pracy całe spektrum kultury tzn. teatry, muzykę, plastykę, literaturę, media itd. nie jest w stanie poświęcić kulturze regionalnej należytej atencji. Pomysł spotkał się z poparciem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego.


Podstawowe cele Zespołu zapisane w regulaminie to:

1. Inicjowanie działań Sejmu i Senatu na rzecz stanowienia aktów normatywnych dotyczących problematyk regionalnej – w szczególności kultury regionalnej.
2. Organizacja przedsięwzięć z instytucjami rządowymi i pozarządowymi dla realizacji celów zespołu.
3. Promocja i upowszechnianie wiedzy o kulturze regionalnej.
4. Działania mające na celu zachowanie i rozwój tradycji związanej z kulturą regionalną wśród Polonii żyjącej za granicami Polski.
5. Inicjowanie działań na rzecz wszechstronnego rozwoju środowisk i społeczności tworzących kulturę regionalną.
6. Rozwijanie i wspieranie inicjatyw pro-regionalnych.
7. Popularyzowanie wartości regionalnych oraz rozwój edukacji regionalnej.
8. Współpraca z odpowiednimi grupami parlamentarnymi innych państw oraz z grupami, środowiskami i organizacjami w kraju i na świecie, działającymi na rzecz rozwoju kultury regionalnej.
9. Przedstawianie organom Parlamentu, Rządu oraz innym  organom stanowiska w zakresie działania Zespołu.

Do  zespołu należą  parlamentarzyści  z Kaszub, Śląska, Lubelszczyzny, Podlasia, którym droga jest kultura ich regionów.

Zespół powierzył funkcję przewodniczącego Posłowi Andrzejowi Gut-Mostowemu, a zastępcą został wybrany marszałek Franciszek Stefaniuk, poseł z Ziemi Chełmskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.