PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Warszawa

Wiadomości

Choinka w Pałacu Prezydenckim przystrojona przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem

Czwartek, 11 grudnia 2014 r.
Autor: Marek Król

Choinka w Pałacu Prezydenckim przystrojona przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem5 grudnia grupa uczniów, nauczycieli oraz dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem odwiedziła Warszawę. Celem pobytu w stolicy był Pałac Prezydencki, do którego – na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – przybyli uczniowie i pedagodzy zakopiańskiej szkoły plastycznej. W tym roku Szkoła została wybrana do udekorowania ozdobami świątecznymi choinki stojącej w holu głównym Pałacu Prezydenckiego oraz do zaprezentowania w Kaplicy Pałacu Szopki Bożonarodzeniowej.


Uczniowie wraz z pedagogami od dłuższego czasu przygotowywali się do tego wydarzenia, projektując i realizując ozdoby świąteczne specjalnie na tę okazję. Po przybyciu do Warszawy w Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego udekorowali wykonanymi przez siebie ozdobami piękną, kilkumetrową choinkę. Następnie zwiedzili Pałac Prezydencki, a zwłaszcza Białą Salę, w której  Prezydent przyjmuje gości, Salę Rokokową, w której z zaproszonymi osobami rozmawia Małżonka Prezydenta oraz sąsiadującą z nimi Kaplicę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Kolejnym etapem wizyty była Sala Kolumnowa, w której w 1989 r. odbyły się obrady Okrągłego Stołu, a w 1999 r. Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał akt przystąpienia Polski do NATO. Ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających zrobiły dwie sale: Jerzego  Nowosielskiego i Jacka Malczewskiego. W trakcie zwiedzania goście obejrzeli m.in. repliki chorągwi polskich z różnych okresów historycznych, kopię Konstytucji 3 Maja, prototyp konstytucji Unii Europejskiej z I połowy XIX wieku stworzonej przez Polaka oraz fortepian Ignacego Paderewskiego.  
Około południa choinka była gotowa, na jej uroczystą prezentację przybyła Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska.  Spotkanie poprowadziła Pani Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego KPRP. Wśród przybyłych gości byli również: Pani Aleksandra Leo-Majdecka, Zastępca Szefa Gabinetu Prezydenta RP, oraz Pani Emilia Błaszczak, Zastępca Dyrektora Biura Kultury i Dziedzictwa KPRP.

Choinka utrzymana w barwach państwowych z elementami i motywami góralskimi zachwyciła Pierwszą Damę oraz pracowników Pałacu.
Pani Prezydentowa powitała dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów Szkoły, podziękowała wszystkim za pięknie przygotowane ozdoby choinkowe i wspólnie z gośćmi zaśpiewała kolędę „Bóg się rodzi”. Następnie Agata Kułach, uczennica klasy 6 OSSP, przypomniała historię zakopiańskiej szkoły plastycznej, opowiedziała o fascynacjach uczniów oraz przedstawiła atmosferę twórczą, jaka panuje w Szkole. Kolejnym punktem spotkania było wręczenie przez uczniów wcześniej przygotowanych prezentów. Zaszczyt ich przekazywania przypadł w udziale autorom poszczególnych prac:  obraz olejny „Portret Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego” na ręce Małżonki złożyła Katarzyna Piątek, uczennica kl. 4 LP; obraz olejny „Pejzaż górski” wręczyła Sonia Nowok, uczennica kl. 4 LP; z kolei choinkę wykonaną z ciasta przekazała Katarzyna Korycińska z kl. 3 OSSP. Marcelina Budz z kl. 2 LP i Jakub Kluś z kl. 1 LP zaprezentowali taniec góralski, a uroczystości towarzyszyła muzyka regionalna w wykonaniu uczniów ZSP.

Pani Anna Komorowska dłuższą chwilę poświęciła na obejrzenie choinki, rozmawiała również z dyrekcją Szkoły na temat przygotowywania ozdób oraz Szopki Bożonarodzeniowej, która zostanie wystawiona w Kaplicy Pałacu.
Pierwsza Dama wyraziła uznanie dla pracy młodych artystów oraz podziękowała za ich zaangażowanie w przygotowanie świątecznego wystroju. Stwierdziła również z radością, że przez najbliższe tygodnie zarówno Pan Prezydent, jak i goście odwiedzający Pałac Prezydencki będą mogli podziwiać przepiękną góralską choinkę.

Za przygotowanie uroczystości w Pałacu Prezydenckim odpowiadała Pani Kamila Salwa-Bocian z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego KPRP, zaś organizacją i przygotowaniem wizyty z ramienia Zespołu Szkół  Plastycznych w Zakopanem zajmował się Pan Marek Król-Józaga, wicedyrektor Szkoły.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Aniołek średni IVAniołek średni IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.