PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2009 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Wiadomości

"Czerwony Groń" – pamięć o bohaterach

Poniedziałek, 28 grudnia 2009 r.
Autor: Robert Kowalski

Fot. Zbiory PTH O/Nowy TargTradycją już się stało, iż z końcem roku członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu”, oddają w gorczańskich ostępach hołd poległym w górach polskim partyzantom. Impulsem do tych działań jest podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach z 28 grudnia 1943 r., kiedy to na Czerwonym Groniu został rozbity przez hitlerowców obóz oddziału partyzanckiego AK „Wilk”.


W walce z niemiecką ekspedycją poległo dwóch partyzantów AK: Franciszek Sral „Wiatr” i Władysław Bem „Szpak”.
Inicjatorem corocznych spotkań w miejscu tragedii polskich żołnierzy jest Michał Maciaszek, dowódca GRH „Podhale w ogniu”, regionalista i miłośnik dziejów naszego regionu. Od szeregu lat najpierw samotnie a później w coraz większym gronie, podtrzymuje pamięć o tych co zginęli za wolną i suwerenną Polskę. Od czterech lat w wyprawach w miejsce ostatniej walki „Szapaka” i „Wiatra” uczestniczą członkowie PTH i GRH. Tak było również i w tym roku. Ponownie w miejscu śmierci polskich bohaterów zapalono znicze, pomodlono się za poległych i żyjących jeszcze partyzantów, na sam koniec połamano się opłatkiem. Jak co roku Michał Maciaszek przypomniał uczestnikom wyprawy historię tego wyjątkowego miejsca oraz dzieje oddziału partyzanckiego AK „Wilk”. Jest to wyjątkowa i niezapomniana przez uczestników lekcja historii walk o niepodległość, zorganizowana w miejscu uświęconym krwią polskich patriotów.
Z dziejami tego wyjątkowego miejsca oraz tragicznymi okolicznościami towarzyszącymi wydarzeniom jakie rozegrały się obozie pod Czerwonym Groniem, już wkrótce będą mogli się zapoznać wszyscy zainteresowani tematem czytelnicy. Będzie to możliwe za sprawą wydanej nakładem Polskiego Towarzystwa Historycznego pracy Michała Maciaszka pt. „Od „Orła” do „Zawiszy”. Gorce 1943.” Ogłoszenie drukiem wyników kilkuletnich, żmudnych badań archiwalnych i terenowych, pozwoli na odsłonięcie kolejnej białej plamy w dziejach konspiracji zbrojnej na Podhalu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Spinka góralska XVSpinka góralska XVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.