PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane - Kasprowy Wierch

Zaproszenia

5 Msza Święta Narciarzy na Kasprowym Wierchu

Niedziela, 6 maja 2012 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Zaproszenie na Mszę Świętą Narciarzy6 maja już po raz piąty na szczycie Kasprowego Wierchu spotkają się miłośnicy tej góry. Przy polowym ołtarzu odprawiona zostanie msza święta. Po niej odbędzie się premiera filmu o Ludziach Kasprowego. Program: 13.00 – Msza Święta14.30 – premiera filmu o Ludziach Kasprowego16.00 – poczęstunek. Serdecznie zapraszamy. Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów. Spotkanie będzie też połączone z zakończeniem sezonu zimowego 2011/2012, a na Kasprowym nadalświetne warunki narciarskie!


Inicjatorem Spotkań jest miłośnik Kasprowego Wierchu, od lat integrujący środowisko narciarzy i miłośników tej góry, pomysłodawca portalu www.naszkasprowy.pl - Rafał Sonik - biznesmen, społecznik, sportowiec – pierwszy Polak, który stanął na podium rajdu Dakar.
Partnerzy: Urząd Miasta Zakopane, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie, Polskie Koleje Linowe, Muzeum Tatrzańskie.
Patronat medialny: Radio Plus, Tygodnik Podhalański

Podczas spotkania na Kasprowym będzie możliwość przeprowadzenia wywiadu z Organizatorem.
Tel. kontaktowy: Agnieszka Szymaszek 504 030 896
O Spotkaniach na Kasprowym Wierchu
Pierwsze Spotkanie na Kasprowym odbyło 5 maja 2007 roku. Od tego czasu co rok (z wyjątkiem 2011) na szczycie wyznaczonego dnia – zazwyczaj jest to koniec kwietnia lub początek maja - zbierają się miłośnicy Kasprowego Wierchu. Spotkanie integruje różne środowiska. Wśród uczestników nie może oczywiście zabraknąć narciarzy. Są także pracownicy kolejki, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, przewodnicy tatrzańscy, przedstawiciele miasta Zakopane, i wiele innych osób związanych z tym miejscem. Wyjątkowymi gośćmi są Seniorzy. To pracownicy Polskich Kolei Linowych, alpejczycy – dawni mistrzowie śnieżnych Tatr, przewodnicy tatrzańscy, ratownicy TOPR, oraz inne wyjątkowe osobowości. Osoby, które swoje życie związali z Kasprowym. Można tu wymienić dawne mistrzynie alpejskie, m.in. Barbarę Grocholską – Kurkowiak, Zofię Gluzińską, Marię Szatkowską, i wielu innych znakomitych narciarzy. Swoją obecnością Spotkanie zaszczycają pracownicy PKL, którzy po 20, 30 a nawet więcej lat pracowali na kolejce. Na spotkaniach bywały osoby, które niedawno odeszły – m.in. wybitny alpejczyk Jan Gąsienica Ciaptak, kurier tatrzański i więzień katowni Podhala „Palace” dr Wincenty Galica, czy zmarły w tym roku ratownik TOPR i narciarz Józef Uznański.
Najważniejszą częścią Spotkań jest msza święta odprawiana w wyjątkowej górskiej scenerii, na szczycie Kasprowego, tuż przy dzwonie. Po mszy uczestnicy zawsze stają do pamiątkowego zdjęcia. Pokazy filmów lub slajdów, rozmowy – często po latach – to kolejne punkty programu.

O Filmie
Podczas tegorocznego Spotkania, po mszy świętej, odbędzie się premiera filmu „Ludzie Kasprowego”.
„Kasprowy nie jest ani najwyższym szczytem tatrzańskim, ani najpiękniejszym. Ale mówią, że ma w sobie to coś. Narciarze znają to miejsce i kochają od ponad 100 lat. Nasz Kasprowy. Ileż pozytywnej energii jest tu obecnej. Wszędzie. W skałach, kolejce, ale przede wszystkim w ludziach. Tych, którzy wiele lat swojego życia przepracowali na kolejce, tych z obserwatorium i narciarskich tras, na Goryczkowej i Gąsienicowej, sportowcach i olimpijczykach. Wielu odeszło. Ulecieli, jak orły. Zniknęli. Jak śnieg w Goryczkowej, spłukiwany w maju przez deszcze i ciepłe porywy narowistego halnego…”
Pomysłodawcą i producentem filmu jest Rafał Sonik, a realizatorami – Wojciech Szatkowski, Agnieszka Szymaszek, Leszek Salamoński.
Realizatorzy filmu serdecznie dziękują za pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do powstania filmu. Są to: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Polskie Koleje Linowe, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB Oddział w Krakowie, Paweł Murzyn, Stanisław i Anna Pieron, Mieczysław Król Łęgowski, Apoloniusz Rajwa, Michał Trzebunia, Maciej Stasiński, rodziny bohaterów filmu.

 

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.