PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Pierwsza w historii wystawa na Kasprowym Wierchu

Niedziela, 10 stycznia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaKasprowy Wierch - 1987 m n.p.m. - 9 stycznia 2010 r. po raz pierwszy w historii odbył się tutaj wernisaż. W tym nietypowym miejscu wystawę przygotował Adam Perun, artysta z Tarnowa tworzący neowitraże, czyli witraże XXI wieku, komponowane fotografią cyfrową. Żeby jednak zobaczyć na własne oczy i zrozumieć istotę tej sztuki, trzeba było kolejką dotrzeć z Kuźnic na Kasprowy Wierch.


Pogoda nie nastrajała zbyt optymistycznie, co innego jadnak witraże, które magicznym światłem i niesamowitymi kolorami rozświetliły wnętrze górnej stacji kolejki. Wernisaż odbył się w Pizzerii "Dominium".
Skąd sie wział pomysł? Otóż rok temu pokazywałem swoje prac w kopalni soli w Wieliczce - 110 m pod ziemią. Była to najniżej położona ekspozycja moich obrazów. Wtedy usłyszałem od jednego z dziennikarzy pytanie - gdzie w takim razie następna wystawa? Automatycznie stwierdziłem, że musi to być miejce najwyżej położone w Polce. Ale jest w tym również trochę filozofii. Tłumczę to tak, że mój neowitraż naturalnie pragnie słońca, światła, lgnie do niego... Ja tylko umożliwiłem mu takie miejsce, żeby był najbliżej słońca - wyjaśniał artysta.
Kasprowy to nie tylko święta góra dla narciarzy, dzisiaj jest to najwyżej w Polse położona galeria. Miejmy nadzieję, że to miejsce będzie częściej wykorzystywane w ten sposób. PKL, jesli tylko będzie mógł, będzie wspierał kulturę. Dziękujemy, że ta wystawa ma właśnie tutaj miejsce - mówił Tomasz Dzierżęga, dyrektor ds. ekonomicznych PKL.
Od stony technicznej neowitraż to kolaż fotografii cyfrowej. Siatkę witrażu wypełniam czernią oraz fragmentami fotografii krajobrazów, portretów, a nawet banknotów. Często korzystam z makrofotografii przeróżnych przedmiotów i ich powierzchni. Tworzę banki zdjęć według dominującego w nich koloru. Układam dzięki temu paletę barw - „farb”, którymi następnie „maluję” obrazy - opowiadał o technice tworzenia swoich prac Adam Perun.
Artysta w szczególny sposób podziekował spółce PKL, która umożliwiła mu realizację tak niezwykłego pomysłu, zaprosił też na koncert muzyki XXI, czyli projekt muzyczny Polaris, który towarzyszył wernisażowi tworząc równie niezwykły jak witraże nastrój.


Adam Perun (właściwie Piotr Barszczowski)

Urodził się w roku 1972 w Tarnowie. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych oraz Papieskiej Akademii Teologicznej. Specjalizował się w dziedzinie Komunikacji Wizualnej i Historii Sztuki Sakralnej.

Jako artysta-plastyk, projektant grafiki użytkowej, jest autorem identyfikacji wizualnych ponad 300 firm. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz jako artysta fotografik do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą NEOWITRAŻU - autorskiej techniki polegającej na "malowaniu" obrazów fragmentami fotografii cyfrowej.

W roku 1995 założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię "SYMBOL", w roku 2008 z jego inicjatywy powstała grupa artystyczna "NEOSECESJA", skupiająca artystów z całej Polski.

Nauczyciel Podstaw Projektowania oraz Reklamy Wizualnej w tarnowskim Liceum Plastycznym.

Doktorant ASP w Krakowie - Katedra Komunikacji Wizualnej WFP.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.