PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Artystyczna euforia” ogarnie dzieci w Zakopanem

Sobota, 4 września 2010 r.
Autor: AKS

„Artystyczna euforia” ogarnie dzieci w ZakopanemKim jest dyrygent? Jak zagrać na perkusji? Co to jest partytura? Jak pięknie śpiewać? Tego oraz innych ciekawych rzeczy dowiedzą się dzieci, które wezmą udział w warsztatach pod nazwą „Artystyczna euforia”, które odbędą się w Zakopanem 20 września br. w Hotelu Grand Nosalowy Dwór. Warsztaty to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu dzieci z artystami, instrumentami, światem nut i dźwięków, teatru, z baletem i pantomimą.


 „Artystyczna euforia” to część Festiwalu „Muzyka na szczytach”, którego druga edycja odbędzie się
w Zakopanem w dniach 19-25 września br. Zakopiański Festiwal to nie tylko muzyka i warsztaty dla dzieci ale także wystawa malarstwa, gra miejska, wycieczka w góry śladami Karłowicza, projekcja filmu o tematyce górskiej.

„Artystyczna euforia” ma ambicję rozwijania wrażliwości dzieci na piękno muzyki oraz zwrócenia uwagi rodziców i opinii publicznej na temat powszechnej edukacji artystycznej w Polsce.

Warsztaty przyczynią się do rozwinięcia wyobraźni muzycznej dzieci i świadomości ich własnych zdolności. Organizatorzy mają nadzieję, że intensywność doświadczeń artystycznych pomoże rozbudzić muzyczne pasje i talenty dzieci, które wezmą udział w warsztatach.

Ponad 90% populacji ma słuch, który pozwala na podstawowe kształcenie muzyczne. Wszystkie te osoby mogą czysto śpiewać, czytać nuty, wykonywać proste utwory na instrumentach. „Podczas zajęć artystycznych, a szczególnie muzycznych rozwijają się: postrzeganie, koncentracja, uwaga, pamięć, spostrzegawczość, podzielność uwagi, kreatywność, myślenie logiczne, abstrakcyjne i twórcze. To ostatnie jest wyjątkową umiejętnością ćwiczoną na bardzo niewielu lekcjach ogólnokształcących, ponieważ w szkole dzieci odtwarzają najczęściej zadany materiał lub przetwarzają go, natomiast nie tworzą samodzielnie. Taką okazję dzieci otrzymują na zajęciach artystycznych (improwizowanie, wymyślanie własnych melodii, wyrażanie siebie poprzez formy muzyczne, plastyczne, ruchowe i literackie). Kreatywność i myślenie twórcze ściśle wiąże się z rozwojem wyobraźni dziecka. Wszystkie zajęcia artystyczne odwołują się do wyobraźni, do tworzenia w umyśle wyobrażeń słuchowych, wzrokowych, czy stanów emocjonalnych lub sytuacji” tłumaczy Eliza Szulińska, pomysłodawca i twórca koncepcji warsztatów „Artystycznej euforii”.

Warsztaty będą miały formę zabawy, w którą włączeni zostaną także dorośli. Zajęcia będą odbywać się w grupach. Poszczególne zajęcia warsztatowe będą trwały od 20 do 30 minut. Dzieci będą przechodziły przez kolejne sale, biorąc udział w różnorodnych zabawach artystycznych. Cykl kilku warsztatów zajmie ok. 2,5 do 3 godzin.

W ramach warsztatów realizowane będą następujące bloki tematyczne:

•     Warsztat z dyrygentury, prawdziwa lekcja dyrygowania, dzieci dowiedzą się kim jest dyrygent, po co jest batuta, do czego potrzebny jest dyrygent, będą oglądać partytury, a potem same zadyrygują.

•     Szalone partytury - od muzyki dawnej po współczesną – wszelkie zapisy nutowe, poznawanie partytur, słuchanie muzyki.

•     Instrumentarium perkusyjne wprowadzenie do świata rytmu, prezentacja kilkudziesięciu instrumentów, mini-koncert.

•     Wokalizacje – prezentacja śpiewu operowego, wspólne zabawy dźwiękiem.

•     Balet – krótki pokaz baletu i mini lekcja tańca klasycznego.

•     Pantomima - pokaz i warsztat.

•     Instrumenty muzyczne - dzieci będą mogły posłuchać różnych instrumentów, przyjrzeć się im, porozmawiać z wykonawcami.

•     Zabawy muzyczne dla dzieci 0-3 – propozycja zajęć muzycznych dla rodziców z najmłodszymi dziećmi.

•     Charakteryzacja teatralna - pokaz możliwości współczesnej charakteryzacji teatralnej
i filmowej.

•     Pokaz strojów operowych - wolontariusze przebrani w kostiumy operowe będą witać dzieci
i wspólnie z nimi uczestniczyć w warsztatach.

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami i opiekunami 20 września 2010 r. do Zakopanego. Warsztaty odbędą się w Hotelu Grand Nosalowy Dwór, ul. Balzera 21d.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem dzieci w warsztatach prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 606 332-719.

Pierwsza tura rozpocznie się o godz. 9:00.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.