PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”

Poniedziałek, 20 września 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaKoncertem w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem 19 września rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Wykonane zostały perły światowej kameralistyki XIX wieku: Sekstet Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Kwintet fortepianowy Roberta Schumanna oraz Kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego. Wystąpili: Katarzyna Budnik, Jakub Jakowicz, Bartosz Koziak, Rafał Kwiatkowski, Jonathan Plowright, Artur Rozmysłowicz, Janusz Wawrowski, Janusz Widzyk. W najbliższych dniach czekają nas kolejne koncerty z udziałem wybitnych kameralistów z Polski i z zagranicy. Festiwal „Muzyka na Szczytach” to także interesujące wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawa malarstwa i wystawa instrumentów muzycznych, a także gra miejska promująca kulturę, historię i dziedzictwo Zakopanego.


Pierwszym wydarzeniem Festiwalu była Gra Miejska zorganizowana przez Fundację Edukacyjno-Artystyczną A Love Supreme, we współpracy z Muzeum Tatrzańskim i Stowarzyszeniem Spotkania z Filmem Górskim. Jej uczestnicy w sobotę zmierzyli się z różnymi zadaniami, zwiedzali muzea i galerie, aby poznać w ten sposób bogatą historię i dziedzictwo Zakopanego.

W sobotę otwarta została także wystawa malarstwa w Dworcu Tatrzańskim. Prezentowane są na niej obrazy dwóch zakopiańskich malarek: Małgorzaty Rosińskiej i Anny Schumacher oraz praca „Creation of the World after Witkacy” wykonana przez 9 polskich i angielskich artystów, a będąca współczesną interpretacją dzieła Witkacego "Stworzenie Świata”. Wernisaż uświetnił krótki koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu.

Kolejna wystawa, otwarta w niedzielę w Grand Hotelu Stamary, prezentuje zarówno muzealne instrumenty ludowe regionu Podhala, jak również historyczne instrumenty smyczkowe i dęte. Towarzyszy jej także ekspozycja instrumentów smyczkowych wykonanych przez współczesnych lutników.

Centralnym wydarzeniem był jednak koncert inauguracyjny, który w Kościele Św. Krzyża zgromadził liczną publiczność. Otwarcia festiwalu dokonali: sekretarz Urzędu Miasta Zakopane Renata Szych, dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury Krzysztof Król-Łęgowski, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki, dyrektor artystyczny festiwalu Janusz Wawrowski oraz prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem Danuta Sztencel. Koncert poprowadził Andrzej Krusiewicz.

Patronat medialny nad Festiwalem Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” sprawuje Podhalański Serwis informacyjny WATRA, który zaprasza do obejrzenia obszernej foto-relacji z ostatnich festiwalowych wydarzeń.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.