PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Reminiscencje Encyklik Jana Pawła II

Poniedziałek, 11 października 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW piątek 8 października w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem otwarto wystawę pt. „Reminiscencje Encyklik Jana Pawła II”, którą zorganizował zakopiański oddział ZPAP. Już drugi raz jej mottem stały się encykliki Jana Pawła II. Pierwsza edycja konkursu ogłoszonego w formie triennale odbyła się w 2007 r. W tym roku swoje prace zaprezentowało trzynastu artystów, m.in. Arkadiusz Waloch, Jerzy Jędrysiak, Stanisław Stoch, Helena Sułkowska-Pawlik. Na ekspozycji znalazły się zarówno malarstwo, jak i tkanina, grafika, rzeźba, rysunek i techniki mieszane.


- W tym roku musieliśmy zrezygnować z formy konkursu, ponieważ nie uzyskaliśmy zrozumienia wśród sponsorów. Z tego powodu pozostała nam forma wystawy - wyjaśniał komisarz wystawy Czesław Jałowiecki.

Konkurs został zorganizowany dla upamiętnienia pobytu w Zakopanem Jana Pawła II. W dziesiątą rocznicę tego wydarzenia inicjatorem tej imprezy był Czesław Jałowiecki z aprobatą i pomocą organizacyjną Zarządu Okręgu Zakopiańskiego ZPAP i Galerii Miejskiej.

- Wyszliśmy z założenia, że najpełniej upamiętni się Jana Pawła II sięgając w treści konkursu do Jego nauk i prawd zawartych w Encyklikach. Stąd tytuł „Reminiscencje”, czyli przypomnienie, wspomnienie i nawiązanie... Nawiązanie twórcze, w tym wypadku realizowane w formach plastycznych – w formach bardziej czytelnych i łatwych do zapamiętania nie tylko dla koneserów sztuki, ale i dla odbiorców nie mających przygotowania plastycznego. Sięgając do treści zawartych w Encyklikach papieskich najlepiej i najrzetelniej można upamiętnić Jana Pawła II. Przykładem tego są dzieła wyeksponowane na wystawie w różnych formach plastycznych, pełne ekspresji i ciekawych rozwiązań artystycznych - dodaje Czesław Jałowiecki.

Honorowym wyróżnieniem najlepszej i najciekawszej pracy będzie medalion z brązu z wizerunkiem Jana Pawła II wykonany i przekazany nieodpłatnie przez Czesława Jałowieckiego. Wybór pracy odbywa się plebiscytowo. Głosować mogą wszyscy zwiedzający wystawę, a będzie ona czynna do końca października.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.