PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Pierwsze "Poezoposanalia"

Wtorek, 5 kwietnia 2011 r.
Autor: AKS

Fot. Tomasz Paluch30 i 31 marca odbyły się w Zakopanem pierwsze POEZOPOSANALIA, czyli festiwal Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem. Impreza rozpoczęła się barwnym korowodem a zakończyła ogłoszeniem wyników dorocznego Wielkiego Szkolnego Konkursu Poetyckiego będącego najważniejszym elementem festiwalu. Festiwal odbył się pd honorowym patronatem burmistrza Zakopanego, Janusza Majchra a partnerem organizacyjnym było Biuro Promocji Zakopanego.


Nazwa POEZOPOSANALIA jest nawiązaniem do poezji, do nazwy szkoły i do radosnego święta uczniów, nauczycieli i wszystkich sympatyków szkoły. Tak jak uniwersytety świętują swoje Juvenalia, szkoła chce od tego roku obchodzić POSANALIA z mocnym akcentem na poezję i stąd właśnie nazwa POEZOPOSANALIA.

Festiwal rozpoczął się od wesołego i korowodu maszerującego przez Zakopane. Uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie szkoły artystycznej. Dłuższy przystanek zaplanowano przy oczku wodnym na Krupówkach, gdzie poszczególne klasy zaprezentowały swoje małe happeningi. Kolejna część pierwszego dnia festiwalu rozegrała się w sali koncertowej szkoły przy ul. Sienkiewicza. Tam publiczność miała okazję zobaczyć dwie krótkie etiudy teatralne. Pierwsza przygotowana pod kierunkiem pana Krzysztofa Najbora pt. „Obłąkana” w wykonaniu uczniów klasy VI i II gimnazjum (Zofia Walczewska, Nicola Harasimowicz, Kacper Borkowski, Kacper Hubicki), druga, pt. „Moja intymna plus minus nieskończoność” zainscenizowaną przez Bartłomieja Piotrowskiego a zagrana przez studentkę Studium aktorskiego w Krakowie, Lart Studio, Katarzynę Bogacką. Autorkami tekstów do obu spektakli są uczennice szkoły artystycznej : Aleksandra Chrobak i Kinga Dusik.

W drugim dniu festiwalu nastąpił kulminacyjny punkt POEZOPOSANALIÓW, czyli ogłoszenie wyników Wielkiego Szkolnego Konkursu Poetyckiego.

W konkursie poetyckim organizowanym w Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem w roku szkolnym 2010/2011 wzięło udział 43 uczniów: 27 w kategorii juniorów (uczniowie klas IV-VI) i 16 w kategorii seniorów (uczniowie klas VII-IX). Każdy z uczestników mógł zgłosić zestaw składający się z maksymalnie z pięciu wierszy. W sumie w kategorii juniorów jury oceniało 133 utworów poetyckich i 106 w kategorii seniorów. Zgłoszone prace oceniało jury w składzie: Marcjanna Borkowska (polonistka, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. O. Balzera), Wojciech Cichoń (slamer, poeta), Justyna Kowalik (poetka, polonistka), Mirosław Nadymus (matematyk, nauczyciel Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem), Agnieszka Warek (polonistka, nauczyciel Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, Ewa Czerwieniec-Walczewska (dziennikarz, nauczyciel Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, przewodnicząca jury).
Jurorzy oceniając zgłoszone pracy punktowali je od 0 do 5 punktów. Jeden utwór mógł więc otrzymać max. 25 pkt.

Jury przyznało następujące nagrody:
KATEGORIA JUNIORÓW:

I miejsce i Nagroda Dyrektora Biura Promocji Zakopanego: Justyna Sikora z kl. VI za wiersz pt. „Nieszczęśliwa”
II miejsce: Stefania Mitan Abel z kl. IV za wiersz pt. „Wiadmości”
III miejsce: Antonina Kudasik z kl. VI za wiersz pt. „Modlitwa”

Ponadto w kategorii juniorów:
Justyna Sikora z kl. VI otrzymała Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za najwyżej punktowany zestaw wierszy

Kacper Borkowski z kl. VI otrzymała nagrodę przyznaną i ufundowaną przez członka jury, Mirosława Nadymusa za wiersz pt. „Widzowie”, „za tytuł i uśmiech”.


KATEGORIA SENIORÓW:

I miejsce i Nagrodę Burmistrza Zakopanego, Janusza Majchra: Kinga Dusik z kl. VIII za wiersz pt. „Hermetyk”
II miejsce: Aleksandra Hulbój z kl. VII za wiersz bez tytułu rozpoczynający się od słów „zanim mnie stworzysz”
III miejsce: Maciej Kiełpiński z kl. VIII za wiersz bez tytułu rozpoczynający się od słów „Chłopczyk na kolanach babci”

Ponadto w kategorii seniorów:
Natalia Dziurny z kl. IX otrzymała nagrodę Starosty Tatrzańskiego za najwyżej punktowany zestaw wierszy
Aleksandra Chrobak z kl. IX otrzymała Nagrodę Prywatną Justyny Kowalik, za wrażliwość poetycką i dynamiczny rozwój literacki

Kinga Dusik otrzymała nagrodę przyznaną i ufundowaną przez Dyrektora Teatru Witkacego w Zakopanem, Andrzeja Dziuka.

Obecny podczas uroczystości wręczenia nagród dyrektor Biura Promocji, pan Andrzej Kawecki przygotował oprócz nagrody dla jednego z laureatów dodatkową niespodziankę. Obiecała autorom wierszy wydanie tomiku poezji.
Wiersze laureatów odczytała Katarzyna Bogacka.
Finałem uroczystości, która odbywała się pod hasłem „lata dwudzieste, lata trzydzieste” był koncert zespołu muzycznego przygotowanego pod kierunkiem pana Tomasza Palucha”Panna Zuzanna i czarni Jeźdźcy: w składzie: Zuzanna Wiercioch, Maciej Najbor, Konrad Jonek, Mateusz Hulbój, Szymon Filar, Michał Paluch, Tomasz Paluch. Wizualizację do koncertu przygotował Mikołaj Walczewski.
W części muzycznej wystąpił także kwartet muzyczny w składzie: Katarzyna Lassak, Maciej Kiełpiński, Dorota Brylska, Konrad Jonek.

Kierownikiem artystycznym festiwalu był Bartłomiej Piotrowski.

Fundatorami nagród w konkursie poetyckim byli: Rada Rodziców Państwowej Szkoły Ogólnokształcącej Artystycznej w Zakopanem, Burmistrz Zakopanego, Dyrektor Biura Promocji Zakopanego, Starosta Tatrzański, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Dyrektor Teatru Witkacego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    170 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.