PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Czarno na białym” oraz „Proste historie” w Miejskiej Galerii Sztuki

Poniedziałek, 11 kwietnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka8 kwietnia w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem odbył się podwójny wernisaż. W Sali „A” Pracownia Interdyscyplinarna Wydział Malarstwa ASP zaprezentowała wystawę „Czarno na białym”, natomiast w Sali „B” można oglądać ekspozycję prac zakopiańskiej artystki Joanny Strączek zatytułowaną „Proste historie”.


Joanna Strączek na swojej pierwszej zakopiańskiej wystawie, zatytułowanej „Proste historie”, prezentuje malarstwo i rysunek. Artystka jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara i ASP w Poznaniu (2004 Wydział Edukacji Artystycznej, pracownia rzeźby). Ukończyła też Akademię Sztuk Wizualnych w Poznaniu. Zajmuje się instalacją, rzeźbą, rysunkiem, grafiką, malarstwem, ilustracją książkową. Jest także nauczycielką plastyki w kilku zakopiańskich szkołach.

„Czarno na białym” to prace studentów profesora Zbigniewa Bajki z Pracowni Interdyscyplinarnej Wydziału Malarstwa ASP, które powstały w ramach projektu „Wymiary Wolności”. Inspiracją do jego powstania była możliwość wykorzystania pomieszczeń byłego klasztoru OO Dominikanów, potem więzienia, w Łęczycy. Przy czym autor projektu - prof. ASP Zbigniew Bajek - postanowił ów obiekt wykorzystać nieco inaczej, niż dotychczas: nie tylko jako miejsce ekspozycji prac, ale przede wszystkim miejsce kontemplacji, rozmyślań na temat wolności. Stąd pomysł jednodobowego - od świtu do świtu, dobrowolnego „internowania" w murach byłego więzienia, wszystkich uczestników przedsięwzięcia, a następnie przygotowanie przez nich prac, które będą odpowiedzią na wyznanie tematu projektu. Zrealizowane obrazy, fotografie, instalacje, utwory muzyczne czy teksty były następnie prezentowane na wystawach i w wydawnictwie podsumowującym całość zdarzeń związanych z projektem. Trafiły także do zakopiańskiej galerii.

- Pojęcie wolności jest ściśle ze sztuką związane. Sztuka jest manifestacją wolności. Bywa też tak, że sztuka o wolność walczy. Projekt "Wymiary Wolności" wyrasta z kontekstów historycznych – 20. rocznica odzyskania przez Polaków suwerenności, 30. rocznica powstania Solidarności –adresowany jest przede wszystkim do ludzi młodych - studentów i doktorantów, rówieśników tych wydarzeń lub młodszych. Zwraca też uwagę na przeszłość, co demonstruje przejawy wolności twórców żyjących w czasach wyzwolonych. Wystawa „Czarno na białym” prezentuje prace artystów o wyrazistych postawach, a przez to pokazuje czym jest wolność w sztuce, czym wolność tych, którzy prowadzą dialog ze sobą, z drugim, ze światem używając języka sztuki. Specyficzną cechą wystawy jest jej walorowy charakter, mający służyć skupieniu, będący antidotum na kolorową papkę serwowaną przez współczesny świat, świat mediów i reklamy – wyjaśniają twórcy wystawy.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.