PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Ikona - zwierciadło nieba

Wtorek, 7 czerwca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka"Ikona - zwierciadło nieba" - to tytuł wystawy otwartej w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Jej autorką jest Jolanta Flach, zakopiańska dziennikarka, z wykształcenia inżyniera ochrony środowiska, która z zamiłowania zajmuje się pisaniem ikon. Są one tworzone zgodnie ze wschodnim kanonem, z użyciem tradycyjnych technik. Także tematycznie mieszczą się w bizantyńskiej ikonografii. Wystawa będzie czynna do 11 września.


- Pierwszą cerkiew zobaczyłam, kiedy tata pokazywał mi rodzinny Lwów. Później to wszystko powróciło, kiedy wędrowałam po Beskidzie Niskim i Bieszczadach. Zobaczyłam wtedy ponad 250 cerkwi. Kiedy zwiedzałam je wewnątrz, szczególnie zachwyciły mnie ikonostasy. Wiedziałam, że ikony nie są zwykłymi obrazami, ale chciałam dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Brałam udział w specjalnych kursach, wędrowałam po prawosławnych klasztorach, pracowniach mnichów. Pisania ikon uczy się cale życie i jest to naprawdę benedyktyńska praca, bo samo przygotowanie deski trwa dwa tygodnie - o swojej pasji opowiadała Jolanta Flach.

Jolanta Flach, urodzona w Gliwicach, w Zakopanem mieszka od roku 1994 i jest tutaj znaną dziennikarką i fotoreporterką  „Tygodnika  Podhalańskiego”. Jako autorka artykułów i reportaży o tematyce kulturalnej odbyła wiele wędrówek reporterskich. Ich plonem była ciekawa dokumentacja fotograficzna, która stała się podstawą pierwszych wystaw Jolanty Flach.

W 2001 roku zainteresowała się architekturą cerkiewną. Przemierzyła szlak od Rusi Szlachtowskiej po Przemyśl, od Beskidu Niskiego do Bieszczadów. Dokumentując zabytki sztuki cerkiewnej, zaczęła poznawać i bliżej interesować się sztuką ikony. Z czasem tak poważnie, że po kilku profesjonalnych kursach ikonopisania w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii i Grecji, zaczęła samodzielnie tworzyć ikony.

Wystawa prezentuje nie tylko same dzieła. Przybliża także przedstawione na nich motywy ikonograficzne i postacie świętych oraz zdradza tajemnice warsztatu pisania ikon.

Ikona w kulcie Kościoła wschodniego zajmuje szczególne miejsce. Pochodzi od greckiego słowa eikon, co oznacza „przedstawienie na podobieństwo pierwo­wzoru lub modelu". Ikona nie jest obrazem religijnym, lecz obrazem świętym. Nie przedstawia, ale uobecnia wyobrażoną na niej nadprzyrodzoną rzeczywi­stość. Ukazuje obecność Chrystusa, Matki Bożej i świętych Pańskich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.