Zakopane
Kultura
„Sacrum i profanum” Krzysztofa Karaska
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
17 czerwca w Restauracji „U Wnuka” odbył się wernisaż wystawy malarstwa na szkle Krzysztofa Karaska. Autor na swoich obrazach malowanych charakterystyczną kreską pokazuje jak żyją i bawią się górale. Ważną rolę w jego twórczości odgrywa także architektura sakralna Podhala. Stąd tytuł „Sacrum i profanum”.
- Tytuł to „Sacrum i profanum”, bo w życiu codziennym nie ma sacrum bez profanum - i tak też na dwie części została podzielona wystawa – wyjaśniała gospodyni spotkania Małgorzata Wonuczka Wnuk.
- Ja mam dwie ojczyzny. Urodziłem się w Zakopanem, a po raz drugi urodziłem się w Częstochowie, bo tam mnie zabrała moja żona. I te ojczyzny to również sacrum i profanum – wyjaśniał z kolei autor.
- Kiedyś w czasach młodości trafiłem do karczmy „U Wnuka”, gdzie wisiały piękne obrazy pana Andrzeja Gałka. Radość z obcowania z jego obrazami była ogromna i wtedy pomyślałem, że ja też kiedyś będę malował – wspominał Krzysztof Karasek.
Krzysztof Karasek urodził się w roku 1954 z Zakopanem. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Jako młody chłopiec z powodzeniem uprawiał sporty zimowe, które stanowią poza malowaniem wielką jego pasję.
Wychował się wśród obrazów, które malował jego ojciec znany pejzażysta Paweł Karasek. Zainteresował się malowaniem najstarszą techniką góralską – na szkle, służącą zazwyczaj do przedstawiania tematyki sakralnej i scenek rodzajowych. Również Krzysztof Karasek pokazuje na swoich obrazach jak żyją i bawią się górale, a bawić się lubią i potrafią. Postacie górali przedstawiane są w bardzo charakterystyczny sposób, który red. Anna Mazur w swoim artykule „Karaskami” na szkle malowanymi nazwała.
Ważną rolę w malarstwie Krzysztofa odgrywa architektura sakralna Podhala. Autor zauroczony jest bowiem pięknem drewnianych kościołów i kunsztem ich twórców. Do oprawy obrazów używa niekonwencjonalnych form, takich jak okna ze starych okien góralskich czy końskie homonta. Prace Krzysztofa Karaska są ozdobą wielu domów, restauracji i zajazdów. Znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
- Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka Rybka
Zespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
40 zł - Okładka na zeszyt I
Ludowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
30 zł - 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy
„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
50 zł
- „Sacrum i profanum” Krzysztofa KaraskaAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 55