PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Przypadki Gór w Miejskiej Galerii Sztuki

Poniedziałek, 21 listopada 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka18 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego na wystawie zatytułowanej „Przypadki Gór" swoje prace zaprezentował Jacek Dłużewski z Krakowa. Dla artysty góra jako pojęcie skrywa w sobie nieskończone i niewyczerpane bogactwo znaczeń. Jest przedmiotem analiz filozoficznych, historycznych i artystycznych, skłania także do podejmowania kolejnych realizacji malarskich.


- Wystawę zatytułowałem "Przypadki Gór". Chodziło mi o to, by móc skonfrontować ze sobą moje starsze i nowe prace. Niektóre przygotowałem specjalnie z myślą o tej ekspozycji. Chciałem pokazać góry w kilku odsłonach – głównie od strony symbolicznej, wewnętrznej, duchowej – wyjaśniał artysta.

Na taką właśnie  problematykę wskazują tytuły prac, takie jak „Futuro-góra”, Pra-góra”, „Meta-góra”.

18 listopada obchodzono także urodziny patrona Miejskiej Galerii Sztuki – hrabiego Wł. Zamoyskiego, z tej okazji w wernisażu wzięli udział przedstawiciele zakopiańskiego Klubu im. Wł. Zamoyskiego.


Jacek Dłużewski

Ur. w 1966 r. w Zielonej Górze, malarz. Mieszka w Krakowie. Studia w PWSSP we Wrocławiu oraz w ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w roku 1992.

Prowadzi Pracownię Malarstwa w Krakowskiej Akademii pracując na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Uczy rysunku na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie.

Członek stowarzyszenia artystycznego Otwarta Pracownia w Krakowie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury (2003, 2005)

Laureat Konkursów: „Konkurs im. E. Gepperta” w 1993 roku (Nagroda Główna, „Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych”, BWA, Wrocław), „Lexmark European Art Prize 2003” (Wyróżnienie, Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski, Warszawa).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.