PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Premiera filmu „Taniec górali podhalańskich”

Poniedziałek, 28 listopada 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Piotr Kyc25 listopada Podhalański Serwis Informacyjny WATRA zorganizował premierowy pokaz kolejnego filmu dokumentującego kulturę Skalnego Podhala. Tym razem twórcy cyklu zajęli się góralskim tańcem. Zainteresowanie było ogromne, a Restauracja „U Wnuka” zamieniona na jeden wieczór w salę kinową ledwo zmieściła wszystkich widzów.


"Taniec górali podhalańskich" to trzecia część cyklu, poprzedziły go zrealizowane w poprzednich latach filmy: „Podhalańskie instrumenty pasterskie” i „Muzyka Skalnego Podhala”. Za część merytoryczną projektu odpowiedzialny był Krzysztof Trebunia-Tutka - znany instrumentalista, instruktor i nauczyciel muzyki góralskiej. Do projektu zostali zaproszeni wybitni tancerze podhalańscy na czele z laureatem ogólnopolskich konkursów tańca, wieloletnim kierownikiem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy i jurorem konkursów tańca, odznaczonym Złotym Krzyżem Zasługi - Józefem Pitoniem.

Zamierzeniem twórców filmu było udokumentowanie i ochrona dziedzictwa kultury Podhala, a zwłaszcza ginących umiejętności tradycyjnego tańca oraz zaspokojenie potrzeb edukacyjnych w tym zakresie.

- Pomimo tzw. „mody na góralszczyznę”, tradycyjna kultura Podhala jest dziś w wielkim niebezpieczeństwie utracenia swych najcenniejszych cech. Udokumentowanie najbardziej wartościowych wykonań tańca podhalańskiego w formie audiowizualnej ma więc wielkie znaczenie dla współczesnych i przyszłych pokoleń górali i ludzi zainteresowanych kulturą Podhala – przekonywał Krzysztof Trebunia-Tutka, autor scenariusza filmu.

Film "Taniec górali podhalańskich" składa się z dwóch części: 1 cz. – „Taniec zbójnicki i taniec góralski” (1h 10 min.) – to część ogólna wprowadzająca w zagadnienie, prezentująca historię tańca góralskiego, kontekst kulturowy i obyczajowość z nim związaną, a także oryginalne cechy tworzące jego niepowtarzalny charakter; cz. 2 – „Warsztaty tańca góralskiego Józefa Pitonia” (50 min.) – pokazują szczegóły techniczne tańca górali podhalańskich, pomocne w nauce poszczególnych jego kroków, motywów i figur.

Filmowi wydanemu na płycie DVD towarzyszy niewielka publikacja popularno-naukowa ilustrowana unikatowymi zdjęciami archiwalnymi, opracowana przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Całość ukaże sie wraz z jednym z najbliższych numerów kwartalnika "Tatry". Publikację będzie można otrzymać także przy okazji najbliższego spotkania „U Wnuka”, które odbędzie się już 9 grudnia.


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy projektu:
Tatrzański Park Narodowy
Biuro Promocji Zakopanego
Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego
Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Patronat medialny:
Dziennik Polski
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
Kwartalnik TPN "Tatry"

Realizacja filmu:
Maciej Stasiński

Scenariusz:
Krzysztof Trebunia-Tutka

Prowadzenie:
Franciszek Bachleda Księdzularz
Bolesław Karpiel Bułecka
Jan Karpiel Bułecka
Józef Koszarek Benkowy
Bartłomiej Koszarek Benkowy
Józef Pitoń
Agata Pitoń
Władysław Trebunia-Tutka
Krzysztof Trebunia-Tutka

Koordynacja projektu:
Anna Karpiel-Semberecka


Podhalański Serwis Informacyjny WATRA dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji filmu i jego promocji: wykonawcom, osobom, które udostępniły archiwalne zdjęcia i nagrania, partnerom projektu, patronom medialnym, Małgorzacie Wonuczce Wnuk i Zofii Ujejskiej za serdeczną gościnę w Restauracji „U Wnuka”, firmie Future Tech Marcina Słodyczki za obsługę techniczną premiery i Piotrowi Kycowi za foto-relację z wydarzenia. Dziękujemy również wszystkim za obecność!

Szczególne podziękowania za okazaną pomoc podczas realizacji filmu dla:
Zespołu „Polaniorze” z Kościeliska
Związku Podhalan o. Kościelisko
Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej
Zespołu "Zbójnicek" z Zębu
Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" Akademi Rolniczej w Krakowie
Anny Nędzy-Kubiniec
Marii Krupa
Małgorzaty Karpiel Bzdyk
Mieczysława Króla Łęgowskiego
Adama i Stanisławy Karpiel Bułecka
Joachima Brzozowskiego
Andrzeja Szwajnosa (USA)
Janusza Tycnera
Marcina Stasińskiego
Józefa Tyrała
Marii Chlewickiej
Anny Jarosz Zbójnik
Agnieszki Kreiner i Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.