PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Premiera filmu „Taniec górali podhalańskich”

Poniedziałek, 28 listopada 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Piotr Kyc25 listopada Podhalański Serwis Informacyjny WATRA zorganizował premierowy pokaz kolejnego filmu dokumentującego kulturę Skalnego Podhala. Tym razem twórcy cyklu zajęli się góralskim tańcem. Zainteresowanie było ogromne, a Restauracja „U Wnuka” zamieniona na jeden wieczór w salę kinową ledwo zmieściła wszystkich widzów.


"Taniec górali podhalańskich" to trzecia część cyklu, poprzedziły go zrealizowane w poprzednich latach filmy: „Podhalańskie instrumenty pasterskie” i „Muzyka Skalnego Podhala”. Za część merytoryczną projektu odpowiedzialny był Krzysztof Trebunia-Tutka - znany instrumentalista, instruktor i nauczyciel muzyki góralskiej. Do projektu zostali zaproszeni wybitni tancerze podhalańscy na czele z laureatem ogólnopolskich konkursów tańca, wieloletnim kierownikiem Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy i jurorem konkursów tańca, odznaczonym Złotym Krzyżem Zasługi - Józefem Pitoniem.

Zamierzeniem twórców filmu było udokumentowanie i ochrona dziedzictwa kultury Podhala, a zwłaszcza ginących umiejętności tradycyjnego tańca oraz zaspokojenie potrzeb edukacyjnych w tym zakresie.

- Pomimo tzw. „mody na góralszczyznę”, tradycyjna kultura Podhala jest dziś w wielkim niebezpieczeństwie utracenia swych najcenniejszych cech. Udokumentowanie najbardziej wartościowych wykonań tańca podhalańskiego w formie audiowizualnej ma więc wielkie znaczenie dla współczesnych i przyszłych pokoleń górali i ludzi zainteresowanych kulturą Podhala – przekonywał Krzysztof Trebunia-Tutka, autor scenariusza filmu.

Film "Taniec górali podhalańskich" składa się z dwóch części: 1 cz. – „Taniec zbójnicki i taniec góralski” (1h 10 min.) – to część ogólna wprowadzająca w zagadnienie, prezentująca historię tańca góralskiego, kontekst kulturowy i obyczajowość z nim związaną, a także oryginalne cechy tworzące jego niepowtarzalny charakter; cz. 2 – „Warsztaty tańca góralskiego Józefa Pitonia” (50 min.) – pokazują szczegóły techniczne tańca górali podhalańskich, pomocne w nauce poszczególnych jego kroków, motywów i figur.

Filmowi wydanemu na płycie DVD towarzyszy niewielka publikacja popularno-naukowa ilustrowana unikatowymi zdjęciami archiwalnymi, opracowana przez Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Całość ukaże sie wraz z jednym z najbliższych numerów kwartalnika "Tatry". Publikację będzie można otrzymać także przy okazji najbliższego spotkania „U Wnuka”, które odbędzie się już 9 grudnia.


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy projektu:
Tatrzański Park Narodowy
Biuro Promocji Zakopanego
Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego
Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Patronat medialny:
Dziennik Polski
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
Kwartalnik TPN "Tatry"

Realizacja filmu:
Maciej Stasiński

Scenariusz:
Krzysztof Trebunia-Tutka

Prowadzenie:
Franciszek Bachleda Księdzularz
Bolesław Karpiel Bułecka
Jan Karpiel Bułecka
Józef Koszarek Benkowy
Bartłomiej Koszarek Benkowy
Józef Pitoń
Agata Pitoń
Władysław Trebunia-Tutka
Krzysztof Trebunia-Tutka

Koordynacja projektu:
Anna Karpiel-Semberecka


Podhalański Serwis Informacyjny WATRA dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji filmu i jego promocji: wykonawcom, osobom, które udostępniły archiwalne zdjęcia i nagrania, partnerom projektu, patronom medialnym, Małgorzacie Wonuczce Wnuk i Zofii Ujejskiej za serdeczną gościnę w Restauracji „U Wnuka”, firmie Future Tech Marcina Słodyczki za obsługę techniczną premiery i Piotrowi Kycowi za foto-relację z wydarzenia. Dziękujemy również wszystkim za obecność!

Szczególne podziękowania za okazaną pomoc podczas realizacji filmu dla:
Zespołu „Polaniorze” z Kościeliska
Związku Podhalan o. Kościelisko
Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej
Zespołu "Zbójnicek" z Zębu
Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" Akademi Rolniczej w Krakowie
Anny Nędzy-Kubiniec
Marii Krupa
Małgorzaty Karpiel Bzdyk
Mieczysława Króla Łęgowskiego
Adama i Stanisławy Karpiel Bułecka
Joachima Brzozowskiego
Andrzeja Szwajnosa (USA)
Janusza Tycnera
Marcina Stasińskiego
Józefa Tyrała
Marii Chlewickiej
Anny Jarosz Zbójnik
Agnieszki Kreiner i Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.