PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Gershwin i Sousa w amerykańskim brzmieniu - koncert w kościele św. Krzyża

Poniedziałek, 2 lipca 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiOrkiestra już gotowa. Za chwilę zabrzmi muzyka klasyczna i filmowa w kościele św. Krzyża w Zakopanem. Koncert poświęcony jest Tadeuszowi Brzozowskiemu – zakopiańczycy w ten sposób upamiętniają wielkiego polskiego malarza, który zmarł 25 lat temu. Ale organizatorzy muzycznego wydarzenia, Tatrzański Klub Niezależnych, uprzedzili dyrygenta – dr Gary’ego Cieplucha i młodych muzyków z Cleveland w stanie Ohio, że przed koncertem będzie krótka uroczystość. Zakopiańskie środowisko artystyczne pożegnało ks. prałata Stanisława Szyszkę, który kończy posługę duszpasterską jako proboszcz tutejszej parafii.


- Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za kilkadziesiąt lat posługi kapłańskiej – padają słowa sprzed ołtarza. Potem kwiaty i prezent, drewniane krzesło, wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara wręczają członkowie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych.

Prowadzący koncert wspomina postać T. Brzozowskiego. - Był on wspaniałym  artystą malarzem, scenografem, aktorem, pedagogiem. Był artystą międzynarodowej sławy. Wiele lat mieszkał z rodziną pod Giewontem. Tu miał przyjaciół i kolegów po fachu.

Na koncert przybyli członkowie komitetu honorowego obchodów: Marek Trzaskoś, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Jerzy Jędrysiak, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Joachim Brzozowski, syn artysty. Przybył również Maciej Wojak, przewodniczący komisji kultury Rady Miasta. Na widowni zasiedli – Amerykanie, Rosjanie, Białorusini, Węgrzy, Polacy. Pełny kościół, nawet miejsca na balkonie zajęte. Prowadzący zapowiada – przed Państwem Młodzieżowa Orkiestra Dęta Cleveland pod batutą Gary’ego Cieplucha. Maestro pleace.

Rozbrzmiewa muzyka, zagrana profesjonalnie, „miękko”, z amerykańskim feelingiem. Dyrygent zapowiada każdy utwór, wciąga słuchaczy w muzyczny świat. Orkiestra gra kompozycję Pavela Tschenkoffa „Salvation is Created” z dedykacją dla księdza proboszcza. Po utworze dyrygent wręcza ks. Stanisławowi koszulkę z anagramem zespołu. Słuchamy kompozycji P. Graingera, C. Saint-Saensa, J. Wiliamsa, G. Gershwina, J. Sousy. Po kilku utworach orkiestrę „prowadzi” Melisa Lichtler, a w drugiej części wieczoru także Daniel Krain. Między utworami błyskają flesze, rozlegają się brawa. I nagle niespodzianka – dyrygent wywołuje muzyka z orkiestry i mówi „to jest Basia, która mieszka w Gorzowie Wielkopolskim i gościnnie gra w orkiestrze na tegorocznym tournee. Zespół z Cleveland jest na występach w Polsce i na Węgrzech.

I znów rozbrzmiewa muzyka, suita G. Horsta. Utwór zagrany z wyczuciem, klasycznie. Słychać, że amerykańscy wykonawcy panują nad muzyczną materią. Brawa, bukiety dyrygentowi wręczają członkowie TKN, mieszkańcy Zakopanego oraz dwie dziewczynki z Rosji. Występ młodzieżowej orkiestry ze Stanów Zjednoczonych dobiega końca. Ostatni utwór to „The Stars and Stripes Forever” Johna Sousy. Świetnie, z amerykańskim feellingiem zagrany “kawałek” na bis. Owacje widowni na stojąco. Muzycy są zmęczeni, ale zadowoleni. Słuchacze wychodzą z kościoła pod dużym wrażeniem. Rzeczywiście to był udany „muzyczny” wieczór.

Organizatorem koncertów z cyklu „Koncerty w Zakopanem wiosna, lato 2012” jest Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a głównym sponsorem Towarzystwo Ubezpieczeń UNIQA. Do zobaczenia na koncercie 12 lipca w hotelu Grand Nosalowy Dwór.


Zakopane, czerwiec 2012 

PODZIĘKOWANIE KSIĘDZU PROBOSZCZOWI

 

Wielce Czcigodny Księże Prałacie, Szanowni Państwo, 

w imieniu Stowarzyszenia Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, zakopiańskiego środowiska artystycznego, Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z Cleveland oraz swoim własnym chcemy księdzu Stanisławowi, proboszczowi świątyni p.w. Świętego Krzyża w Zakopanem z całego serca podziękować za posługę kapłańską, za wielką życzliwość dla różnych inicjatyw naszego środowiska, które ksiądz aprobował, wspierał , a czasem brał też w nich czynny udział. 

Chcemy w sposób szczególny podziękować za przyjęcie z otwartymi ramionami w 1997r. Chóru „Turliki” pod dach Tej Świątyni, za entuzjastyczne przyjęcie naszych koncertów już w 1999r., za wspieranie artystycznych działań Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej od początku jej istnienia  oraz za  gościnne przyjęcie wielu artystów z Polski i świata. 

Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że przez dziesiątki lat mieliśmy tak dobrego duszpasterza, tak wrażliwego na sztukę kapłana i tak serdecznego wspomożyciela, a czasem obrońcę naszych inicjatyw. Dziękujemy, że na Księdza Dobrodzieja zawsze mogliśmy liczyć.

Bóg Wam zapłać !!!  

Niech Najwyższy Gazda Wam błogosławi w dalszej posłudze kapłańskiej, strzeże od chorób i prowadzi do Siebie dobrą górską ścieżką. My się nie rozstajemy, tylko zmieniamy miejsce pracy i stopień wzajemnej życzliwości. 

Proszę przyjąć od nas wszystkich bukiet kwiatów – znak wrażliwości na piękno i symbol szczerych podziękowań oraz  to drewniane krzesło – wyraz pracy rąk zakopiańskich artystów ze Szkoły im. Antoniego Kenara.

Szczęść Boże !!! 

w imieniu Tatrzańskiego Klubu Niezależnych 
Adam Kitkowski – wiceprzewodniczący
Marek Trzaskoś  -  wiceprzewodniczący

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.