PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Malowane na szkle i papierze

Poniedziałek, 16 lipca 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza w willi Koliba otwarta została wystawa prac Anny Liscar z Zakopanego, na której podziwiać można obrazy na szkle o tematyce sakralnej i zbójnickiej oraz pejzaże malowane różnymi technikami. Prace Anny Liscar zachwycają nastrojem, pięknymi subtelnymi kolorami oraz tradycyjną dla malarstwa na szkle tematyką ujętą środkami malarskimi, które już jednak od tej tradycji odbiegają.


Malarstwo na szkle artystka prezentowała na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, natomiast pejzaże zostały  pokazane publicznie po raz pierwszy.

Wystawę uroczyście otwarła zastępca dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Barbara Sankunas oraz kurator Zofia Rak.

- Zawsze interesowało mnie malarstwo, zawsze coś rysowałam, przychodziło mi to bardzo łatwo i sprawiało przyjemność. Drugą moją miłością były książki i dlatego poszłam na polonistykę. Serce nadal jednak ciągnęło mnie w kierunku plastyki. Moje zainteresowania tzn. literatura, etnografia i sztuka zbiegły się, kiedy rozpoczęłam pracę w Muzeum Tatrzańskim. Zaczęłam się uczyć malowania na szkle. Moje prace trafiały na wystawy i do ludzi. Natomiast pejzaży nigdy nie pokazywałam, malowałam je dla siebie – opowiadała podczas wernisażu Anna Liscar.

Wystawa w willi Koliba będzie czynna do 30 września 2012 r.


 

Anna Liscar urodziła się i mieszka w Zakopanem. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1974–1979 pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem, a w latach 1980–2009 w Muzeum Tatrzańskim w Dziale Biblioteczno-Archiwalnym, gdzie zajmowała się nie tylko pracą biblioteczną, ale także redagowaniem wydawnictw muzealnych. Była również redaktorem serii wydawnictw Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego i jego sekretarzem.

Kontakt z muzealną kolekcją starych obrazów na szkle sprawił, że w 1985 roku zaczęła uczyć się malować na szkle pod kierunkiem Heleny Średniawy – historyka sztuki i Eugeniusza Rodzika – artysty plastyka, kierownika Działu Konserwacji Muzeum Tatrzańskiego. Od 1988 roku brała udział w kilkunastu wystawach malarstwa na szkle, w tym kilku indywidualnych. Swoje prace prezentuje od lat 90. w Galerii „Yam” oraz Galerii Sztuki Współczesnej „Dom Doktora” w Zakopanem. Od kilku lat corocznie bierze udział w Targach Sztuki organizowanych przez Miejską Galerię Sztuki oraz wystawach malarstwa na szkle w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II w Kaplicy Witkiewiczowskiej Serca Jezusowego w Jaszczurówce.

Anna Liscar w swoich pracach nawiązuje do tradycyjnej techniki malowania na szkle. Tematykę czerpie z Biblii, zwłaszcza z Nowego Testamentu oraz z dawnego malarstwa na szkle, przetwarzając w indywidualny sposób znane schematy ikonograficzne. Ważną rolę w jej obrazach odgrywa kolor. Stosuje paletę ciepłych, zgaszonych kolorów, które miesza bezpośrednio na tafli szkła, nakładając je punktowo i warstwami, poczynając od najciemniejszych. W efekcie uzyskuje grę barwnych plam, przenikających się nawzajem, co w połączeniu z delikatnym, konturowym rysunkiem wykonanym tuszem nadaje przedstawieniom niezwykłą lekkość.

Anna Liscar maluje także od lat pejzaże, różnymi technikami (gwasz, tempera, akwarela, olej). Powstają one spontanicznie, pod wpływem fascynacji przyrodą, i są próbą oddania krajobrazu Tatr, torfowisk na Orawie, mazurskich jezior, morza w Sopocie. Anna Liscar prezentuje je po raz pierwszy na tej wystawie.

Eksponowane prace są własnością Autorki, za wyjątkiem pięciu obrazków na szkle ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

www.muzeumtatrzanskie.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Spinka góralska XIIISpinka góralska XIIIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.