PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Ciepły koncert w letni wieczór

Wtorek, 24 lipca 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Regina WatychaLetni wieczór w Zakopanem zachęca do spacerów po Krupówkach, biesiadowania w restauracji lub wyjścia na koncert. Z tej trzeciej propozycji można skorzystać pod Giewontem coraz częściej. Taką ucztę duchową przeżyliśmy w ostatni piątek, 20 lipca b.r. W kościele św. Krzyża w ramach cyklu „Koncerty w Zakopanem – wiosna, lato 2012” wystąpił Popradski Chór Dziecięcy pod dyrekcją D’art. Blanki Richnavskiej. Zespołowi akompaniował na pianinie Ladislav Dateľ. Gościnnie na wiolonczeli grała Julia Lučivanska.


Koncert był kolejną imprezą artystyczną poświęconą Tadeuszowi Brzozowskiemu w 25. rocznicę śmierci artysty. Patronat honorowy nad uroczystościami objęli: prof. Stanisław Rodziński - artysta malarz, prof. Jerzy Jędrysiak - artysta grafik, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Stanisław Cukier - artysta rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Artystycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Marek Trzaskoś - wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy – synowie artysty. Warto nadmienić, że w Miejskiej Galerii Sztuki do końca lipca można oglądać wystawę prac zakopiańskich artystów inspirowanych twórczością Brzozowskiego lub jemu dedykowanych.

Zespół z Popradu liczy 30 osób, lecz tym razem wystąpił w nieco mniejszym składzie. Są to uczniowie Popradskiej Szkoły Artystycznej. Chór istnieje od 1986 roku i należy do najlepszych chórów na Słowacji. Był na występach w 9 krajach i odnosi sukcesy na festiwalach krajowych i zagranicznych. Na co dzień zespół współpracuje ze słowackimi kompozytorami, a także od wielu lat współpracuje z Narodową Orkiestrą Kameralną „Slovak Sinfonietta“ z Żyliny. Dyrygentka chóru, Blanka Richnavska ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Koszycach, w klasie fortepianu i śpiewu. W 1997 roku założyła chór dziecięcy Musica v Sečovciach. Od 2011 roku prowadzi Popradski Chór Dziecięcy i  pracuje  szkole artystycznej. W Polsce zespół koncertował kilkakrotnie, a w Zakopanem był drugi raz. Młodzi artyści zaśpiewali utwory kompozytorów słowackich, np. P. Jantoščiaka,  czeskich, np. A Dvořaka, francuskich, np. C. Saint Saënsa i angielskich, np.J. Lennona. Na koniec koncertu usłyszeliśmy znany wszystkim utwór polski – „Góralu czy ci nie żal”, który wywołał wielki aplauz licznie zgromadzonej publiczności. Chór zaśpiewał na bis utwór A. W. Webera „Pie Jesu”. To był niezwykle ciepły koncert w letni, lipcowy wieczór.

Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a sponsorem Towarzystwo Ubezpieczeń UNIQA. Kolejnym wydarzeniem cyklu będzie koncert 8 sierpnia b.r. o godzinie 17.00 w Jasnym Pałacu, który zatytułowany jest. „Zakopiańskie rodziny – artyście malarzowi”.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.