PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Otwarcie Dużej Sceny Teatru Witkacego

Poniedziałek, 10 grudnia 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTrzy dni trwały uroczystości związane z otwarciem Dużej Sceny Teatru Witkacego w Zakopanem. Swoją obecnością zaszczycił je Minister Kultury Bogdan Zdrojewski. Teatr przeszedł gruntowną modernizację. Duża scena to teraz nowoczesna, świetnie wyposażona sala. Znacznie zwiększył się komfort widowni, a przede wszystkim zespół teatralny uzyskał nowe możliwości techniczne do prezentacji spektakli, koncertów i innych artystycznych wydarzeń.


- Dziś mamy wielkie święto. Jesteśmy przekonani, że od tego momentu na mapie nie tylko Zakopanego, czy Polski, ale na mapie Europy, pojawia się miejsce, w którym realizacja wszelkich spektakli z wszelkimi pomysłami scenicznymi będzie po prostu możliwa – powiedział Minister Kultury obecny w sobotę w Teatrze. Podkreślał on, że podjął decyzję o przeznaczeniu środków finansowych na inwestycję, nie tylko ze względu na miejsce, jakim jest Zakopane, ale z powodu „jakości duchowej”, którą zespół Witkacego oferuje.

Teatr Witkacego w Zakopanem działa od lutego 1985 roku, ciesząc się wielkim, niesłabnącym zainteresowaniem publiczności, słynąc z niebanalnej atmosfery bliskości wobec widza i uniwersalności poruszanej tematyki.

Przebudowa i remont Teatru kosztowały 32,5 mln zł. 20 mln zł pozyskano za pośrednictwem Ministerstwa Kultury z funduszy europejskich, reszta pieniędzy pochodziła z budżetu państwa i kasy województwa małopolskiego. Oprócz Dużej Sceny zmodernizowano także Małą Scenę im. Atanazego Bazakbala oraz elewację tej części dawnego budynku Zakładu Wodoleczniczego dr Andrzeja Chramca, w której mieści się Teatr.

W programie otwarcia Dużej Sceny pierwszego dnia znalazł się gościnny występ Krakowskiego Salonu Poezji, sztuka Witkacego „Bezimienne dzieło” oraz koncert aktorów zatytułowany "Coś-Nie-Coś”. Drugiego dnia miał miejsce wyjątkowy koncert Doroty Ficoń, Włodzimierza Kiniora Kiniorskiego oraz „Kinior Sky Orchestra” z tekstami Witkacego zatytułowany „Popylone Pinie”, posiady
z ojcem chrzestnym Teatru Witkacego profesorem Januszem Deglerem, który promował wydany w tym roku ostatni tom „Listów do żony” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Następnie aktorzy zaprosili publiczność na performance „Tuum Est”.

Najważniejsze wydarzenia miały miejsce w sobotę, kiedy oficjalnie otwarto Dużą Scenę Teatru z udziałem m.in. ministra Bogdana Zdrojewskiego, marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy, przedstawiciela Kancelarii Prezydenta RP oraz lokalnych władz. Na zmodernizowanej scenie wystawiony został premierowy spektakl Lope de Vegi „Na niby – naprawdę”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.