PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Oddech pod Tatrami, czyli twórczość Stefaników w Galerii Jednego Autora

Poniedziałek, 1 lipca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka27 czerwca miało miejsce artystyczne spotkanie zatytułowane „Oddech pod Tatrami” w ramach działającej w DW "Jasny Pałac" i obchodzącej jubileusz 5 lat istnienia Galerii Jednego Autora. Poprowadziła je inicjatorka i gospodyni tego miejsca Ewa Czamańska, a gośćmi byli państwo Stefanikowie: Małgorzata Dawiec-Stefanik prezentująca swoje wiersze i malarstwo oraz architekt Bartosz Stefanik prezentujący także prace malarskie.


O muzyczną oprawę zadbał zespół Midnight, którego liderem jest Sebastian Stefanik. Wiersze czytała siostra artystki Joanna. Do galerii licznie przybyła rodzina, znajomi i przyjaciele artystów, a także stali bywalcy tego miejsca. Wernisaż, podczas którego można było podziwiać malarstwo, w tym także malarstwo na szkle i przepiękne kolaże, połączony był z ciekawą rozmową na temat twórczych pasji i rodzinnych artystycznych tradycji. Z okazji jubileuszu gratulacje i życzenia Ewie Czamańskiej złożył dyrektor TARPiK Krzysztof Krół-Łęgowski.

Poczęstunek na wernisaż przygotowali autorzy, rodzina (Anna Stefanik), firmy Pomian Travel i PSS Społem oraz TARPIK.

- W imieniu swoim i swojego męża chciałabym bardzo podziękować mojej rodzinie za wsparcie i ciepłe słowa. Dziękuję zespołowi Midnight za uświetnienie wernisażu rockową muzyką.  Dziękuję siostrze Asi, jej mężowi Adamowi oraz córce Ani za przybycie na wystawę, mimo ogromnych odległości jakie mieli do pokonania i pomoc w organizacji całego wydarzenia. Dziękuję również Organizatorowi, Gościom oraz Mediom. Moje podziękowania kieruję także do zewnętrznych sponsorów imprezy: dla firm Pomian Travel i PSS Społem - dziękowała Małgorzata Dawiec - Stefanik.


Małgorzata Dawiec - Stefanik, ur. w 1981 r. w Rabce - Zdroju.

Absolwentka studiów magisterskich i podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studiów podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, kierunek - malarstwo sztalugowe, tkanina artystyczna, rysunek oraz struktury wizualne.

Niegdyś związana z Młodzieżowym Domem Kultury "Jutrzenka" w Zakopanem, gdzie uczęszczała na zajęcia z rysunku, rzeźby, scenografii oraz teatru. Swoje dzieciństwo spędziła na Podhalu. Aktualnie maluje i pisze wiersze w domowym zaciszu w Kościelisku, gdzie mieszka wraz z mężem i ukochaną córeczką Jagodą. Łączy twórczość z nowo upieczoną rolą matki - żony. Kochająca, szczęśliwa przemienia myśli i słowa w obrazy. Dając upust własnej wyobraźni realizuje - jak twierdzi - życiową misję. W twórczości czerpie inspiracje z natury, różnych rzemiosł i sztuki ludowej. W sztukach plastycznych uwielbia stosować materiały, które pozwalają na swobodną inwencję twórczą i swoistą dla niej ekspresję. W uznaniu artystki kolaż jest techniką wciąż nieodkrytą, posiadającą ogromną dynamikę i podatność na zmiany. Efekt końcowy pracy w kolażu nie jest przewidywalny. Pozwala on wyrażać malarstwo nie tylko poprzez kolor, kontrast, walor, kompozycję czy rysunek lecz także poprzez fakturę użytego materiału. Wielkim wyzwaniem dla autorki jest również malarstwo na szkle. W malarstwie na szkle autorka stawia na spontaniczność, stara się odchodzić od przyjętych zasad. Ważne nurty w jej twórczości stanowią człowiek i natura.

Działalność artystyczna malarki jest wszechstronna. Uprawia poezję, pisze i ilustruje bajki dla dzieci, w latach 2005 - 2010 prowadziła grupę teatralną pod nazwą Potencjalna Koalicja Borówek działającą przy Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko. W swoim dorobku ma własną sztukę teatralną, która była wystawiona w 1997 r. przez grupę teatralną "Witkaś" (przekształconą później w Teatr Psychodelii Absolutnej pod kierownictwem Bartłomieja Piotrowskiego) w Zakopanem.

Uczestniczyła w Przeglądzie twórczości młodych artystów w 2002 r. w Zakopanem. Jako studentka ASP wzięła udział w wystawie trzech artystek pt. "Sekret" z serii Debiuty w Domu Ludowym w Kościelisku w 2008 r. Prezentowała swoje prace w Muzeum Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem w 2011 r. (Tam też pierwszy raz publicznie odczytano jej wiersze. Rok później wyróżniono jej wiersz w Konkursie Jednego Wiersza w czasie Prapremiery Światowego Dnia Poezji). Wystawiła cykl swoich prac pt. "Kochany" (obronionych prze autorkę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 3 lipca 2009 r.) w Galerii Pod Papugami prowadzonej przez mec. Małgorzatę Górbiel i mec. Andrzeja Wróbla w Zakopanem w grudniu 2011 r. Prezentowała kolaże i malarstwo na szkle w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku, maj - czerwiec 2012 r.

Od 2012 r. jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Wartko z siedzibą w Kościelisku.

Bartosz Stefanik, ur. w 1981 r. w Zakopanem. Absolwent studiów magisterskich na Politechnice Krakowskiej. Z zawodu: architekt i projektant, z zamiłowania: modelarz, konstruktor kolei wąskotorawych, artysta - plastyk, geograf, ogrodnik i kucharz.

Niegdyś związany z Młodzieżowym Domem Kultury "Jutrzenka" w Zakopanem, gdzie pod okiem Ewy Bartosz-Mazuś uczył się malarstwa na szkle. Swoje dzieciństwo spędził w Zakopanem. Malarstwo, muzyka, modelarstwo to dyscypliny, które mają w domu Stefaników wielopokoleniową tradycję. Zamiłowanie do malarstwa zaszczepili w Bartoszu jego dziadkowie (Barbara Jabłońska-Stefanik i Bronisław Stefanik, dziadkowie Bartosza - ukończyli krakowską Akademię Sztuk Pięknych i należą do Związku Artystów Plastyków Polskich). Dziś rysunek i malarstwo na szkle to jego ulubione dyscypliny. Tworzy pejzaże, lubi tematy marynistyczne. W chwilach wolnych, nawet w malarstwie lubi uciekać "Nad wodę, tam gdzie słońce chowa się za horyzontem, a myśl swobodnie płynie ku Niebu". Jego obrazy są kontynuacją "Podróży sentymentalnej" cyklu pięknych opowiadań poświęconych Polsce, napisanych przez autora w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii, gdzie Bartosz zgłębiał tajniki architektury, projektując nowoczesną zabudowę oraz rewitalizację zabytkowych dzielnic Londynu. Podczas wystawy autor zaprezentuje pejzaże Podhala i okolic Czorsztynu. Do zainteresowań Bartosza należy również pisanie bajek dla dzieci. To nowa pasja, która zrodziła się u artysty z miłości do własnej córki Jagody.

Bronisław Stefanik – urodzony 09.06.1922 r. w Krakowie, zmarł 16.01.2009 r. w Zakopanem.

Barbara Jabłońska-Stefanik – urodzona 24.11.1923 r.

Architekci i plastycy – Absolwenci uczelni Krakowskich. Od 1952 r. w Zakopanem. Pasja artystyczna i społecznikowska. Zaangażowanie w współtworzenie i działalność: Związek Polskich Artystów Plastyków, Teatr i Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami. Wybitne osiągnięcia w zakresie projektowania i rewitalizacji w dziedzinie architektury, architektury wnętrz i sztuk plastycznych. Zasłużeni Działacze Kultury – uhonorowani licznymi odznaczeniami, dyplomami i nagrodami.

 

Zespół Midnight założyli w 2005 roku Sebastian Stefanik i Konrad Popławski. Grupa prezentuje muzykę rockową. Zespół ma na swoim koncie dwie płyty (Uriel, Sen o Północy) oraz wiele koncertów, m. in. w Finałe Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pojawił się także w MTV. W 2012 roku Midnight został reaktywowany. W plebiscycie Radia Sygnały w Opolu zdobył 12 miejsce na 116 zespołów z całej Polski. 

Obecny skład zespołu:
Katarzyna Lipińska - wokal, skrzypce
Sebastian Stefanik - gitara elektryczna
Rafał Polinkiewicz - gitara basowa
Konrad Popławski - perkusja


 

GALERIA JEDEGO AUTORA działa od 2008 r. w siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury w DW „Jasny Pałac”. W swoim dorobku ma 38 spotkań w tym: wernisaże, promocje książek, spotkania ze znakomitymi postaciami Podhala oraz koncerty i wieczory literackie. Dokumentowana jest Kroniką, która zawiera miłe słowa pod adresem organizatorów i bohaterów spotkań. Pomysłodawcą Galerii i prowadzącą, także gospodynią i kustoszem jest Ewa Czamańska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.