Zakopane
Kultura
Posiady poświęcone historii powstania Związku Podhalan
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
2 lipca odbyły się posiady prowadzone przez Mieczysława Mantykę, a poświęcone historii powstania Związku Podhalan. Mieczysław Mantyka publikował artykuły związane z tym tematem m.in. w roczniku poświęconym tematyce górskiej „Wierchy”, a tym razem swoja wiedzą podzielił się z uczestnikami cotygodniowych spotkań w Białej Izbie Związku Podhalan w Zakopanem.
- Na początku XX w. w Zakopanem działało już wiele organizacji, ale nie było żadnej utworzonej przez miejscowych. Pierwszą taką organizacją założoną przez samych górali było towarzystwo Związek Górali im. bł. Andrzeja Boboli. Ta inicjatywa powstała w 1904 r. Pierwsze zebranie poprowadził Maciej Gąsienica, który był w tym czasie prezesem Straży Ogniowej. W myśl zatwierdzonego statutu głównym celem związku było szerzenie oświaty, wstrzemięźliwość, zamiłowanie do uprawy roli, ogrodnictwo i pszczelarstwo, a także staranie o rozwój stylu zakopiańskiego i szerzenie zamiłowania do stroju góralskiego oraz popieranie przemysłu krajowego. Członkami statutowymi mogli być górale używający dobrej sławy – wyjaśniał Mieczysław Mantyka.
Kontynuatorem działalności Związku Górali od 1955 r. był Związek Górali Tatrzańskich, przemianowany w 1959 r. na Związek Podhalan i działający do dziś.
Ciekawostką był przeczytany na wstępie spotkania przez Małgorzatę Wonuczkę-Wnuk protokół z zebrania założycielskiego Związku Górali, datowany na dzień 27 lutego 1904 r. Dotychczas za datę powstania tego stowarzyszenia uważano 4 marca 1904 r. i taka informacja widnieje na tablicy pamiątkowej na ścianie restauracji „U Wnuka” przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem.
- Magnes Folk na lodówkę IX
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - „Skąpiec”
Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
40 zł - Wisiorek "Ogródek 5"
Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
30 zł
- Posiady poświęcone historii powstania Związku PodhalanAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 20