PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Posiady poświęcone historii powstania Związku Podhalan

Wtorek, 9 lipca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka2 lipca odbyły się posiady prowadzone przez Mieczysława Mantykę, a poświęcone historii powstania Związku Podhalan. Mieczysław Mantyka publikował artykuły związane z tym tematem m.in. w roczniku poświęconym tematyce górskiej „Wierchy”, a tym razem swoja wiedzą podzielił się z uczestnikami cotygodniowych spotkań w Białej Izbie Związku Podhalan w Zakopanem.


- Na początku XX w. w Zakopanem działało już wiele organizacji, ale nie było żadnej utworzonej przez miejscowych. Pierwszą taką organizacją założoną przez samych górali było towarzystwo Związek Górali im. bł. Andrzeja Boboli. Ta inicjatywa powstała w 1904 r. Pierwsze zebranie poprowadził Maciej Gąsienica, który był w tym czasie prezesem Straży Ogniowej. W myśl zatwierdzonego statutu głównym celem związku było szerzenie oświaty, wstrzemięźliwość, zamiłowanie do uprawy roli, ogrodnictwo i pszczelarstwo, a także staranie o rozwój stylu zakopiańskiego i szerzenie zamiłowania do stroju góralskiego oraz popieranie przemysłu krajowego. Członkami statutowymi mogli być górale używający dobrej sławy – wyjaśniał Mieczysław Mantyka.

Kontynuatorem działalności Związku Górali od 1955 r. był Związek Górali Tatrzańskich, przemianowany w 1959 r. na Związek Podhalan i działający do dziś.

Ciekawostką był przeczytany na wstępie spotkania przez Małgorzatę Wonuczkę-Wnuk protokół z zebrania założycielskiego Związku Górali, datowany na dzień 27 lutego 1904 r. Dotychczas za datę powstania tego stowarzyszenia uważano 4 marca 1904 r. i taka informacja widnieje na tablicy pamiątkowej na ścianie restauracji „U Wnuka” przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.