PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Międzynarodowe występy artystyczne – czyli polsko-bułgarskie tańce i śpiewy

Sobota, 20 lipca 2013 r.
Autor: Jadwiga Bojda

fot. Jadwiga Bojda19 lipca w sali kina Giewont w Zakopanem odbyły się Międzynarodowe występy artystyczne. W wydarzeniu udział wzięły dwa zespoły: Dziecięcy Zespół Taneczny Zornica z Sofii oraz Parafialny Regionalny Zespół Giewont z Zakopanego.


Trwające niespełna godzinę wydarzenie rozpoczął występ zespołu Giewont z Olczy. Przy akompaniamencie kapeli góralskiej młodzież z zespołu prezentowała zarówno swoje umiejętności taneczne jak i wokalne. Mniej i bardziej skomplikowane układy przeplatane wesołymi i żartobliwymi przyśpiewkami wprawiły publiczność w bardzo dobry nastrój. Widownia nucąc znane piosenki klaskała głośno do rytmu. Również oczekujący na swoją kolej bułgarscy goście z zainteresowaniem oglądali występ naszej rodzimej grupy.

W drugiej części spotkania po gromkich brawach na scenę wkroczył zespół z Sofii, jednak nie od razu w pełnym składzie. W pierwszych minutach ich występu audytorium zabawiało dwóch młodziutkich chłopców tańczących ze sobą w zadziorny sposób. Następnie w towarzystwie egzotycznych jak na naszą szerokość geograficzną instrumentów na estradzie pojawiła się reszta grupy. Energicznie tańczące dzieci w pięknych regionalnych strojach, podobnie jak ich polscy poprzednicy, odegrały kilka humorystycznych scenek, w których nie obyło się bez wykorzystania różnych rekwizytów (sporą uwagę przyciągnął z pewnością mały chłopiec w czapce przypominającej papachę, który w jednej ze scenek starał się o względy młodej dziewczyny). 

Całość uwieńczyły podziękowania dla Pani Małgorzaty Wonuczki-Wnuk oraz dwójki choreografów „Zornicy” pana Iwajło Pyrwanowa i Mileny Cankowej.

Dziecięcy Zespół Taneczny Zornica – założony w Sofii w 2007 roku. Mimo swojej krótkiej jak do tej pory historii zespół ma już na swoim koncie ponad 50 występów oraz liczne nagrody. Do dnia dzisiejszego zespół wypuścił spod swoich skrzydeł donad 130 dzieci w wieku od 4 do 16 lat.

Parafialny Regionalny Zespół Giewont – istnieje od 1981 roku. Do chwili obecnej występowało w nim przeszło 650 osób, które dawały koncerty zarówno w Polsce jak i zagranicą. Obecnie składa się z 120 osób.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.