PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Anna Schumacher i jej "Gabinety osobliwości"

Sobota, 27 lipca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWczoraj w Galerii Władysława Hasiora oodbył się wernisaż wystawy malarstwa zakopiańskiej artystki Anny Schumacher. Prezentuje ona niewielki, lecz bardzo ciekawy fragment swojej twórczości, jakim są "Gabinety osobliwości". Kolekcja ta powstała w latach 2009-2013 i nie jest jeszcze skończona.


- Obrazy te absolutnie mnie zachwyciły. Dlatego bardzo się cieszę, że możemy je Państwu pokazać. "Gabinety osobliwości" można zwiedzać na wiele sposobów, ponieważ  każdy  przychodzi ze swoim własnym bagażem doświadczeń i skojarzeń. Każdemu inaczej kojarzą się dominujące w nich kolory czerwieni, czerni oraz bieli i błękitu, czaszki czy też drobne delikatne piękne i wyjątkowe przedmioty. Można tu szukać wątków przemijania, ale można też spojrzeć na to wszystko jako coś bardzo osobistego, osobistą kolekcję, którą autorka chce nam pokazać. Mam nadzieję, że będą Państwo odwiedzać jeszcze Galerię Hasiora i spotykać się z tymi gabinetami, tak jak ludzie dawniej chętnie odwiedzali gabinety osobliwości w XVI, XVII i XVIIIw., bo od tych właśnie historycznych gabinetów pochodzi tytuł wystawy. Zapraszamy do ciągłego odkrywania tych tajemnic, które tutaj się czają - mówiła Julita Dębowska z Muzeum Tatrzańskiego, którą przygotowała wystawę.

- Jest mi bardzo miło, że mogę pokazać swoje obrazy w tym nietypowym miejscu, gdzie stała i dominującą jest ekspozycja mistrza Hasiora. Moim obrazom jest tu jednak dobrze, a mistrz przyjął mnie łagodnie - żartowała z kolei Anna Schumacher.

Wystawę wspólnie z artystką otworzyła Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, a w uroczystości licznie wzięli udział przyjaciele i znajomi malarki, jak również miłośnicy sztuki. W dniu 26 lipca nie zabrakło także imieninowych akcentów.


Anna Schumacher  jest zakopiańską malarką, która studiowała na Wydziale Historii Sztuki UJ oraz na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom obroniła w Pracowni Malarstwa prof. Sławomira Karpowicza oraz w Pracowni Projektowania Książki i Typografii pod kierunkiem prof. Romana Banaszewskiego. Obecnie zajmuje się malarstwem sztalugowym, collagem, a także ilustracją książkową. W Galerii Władysława Hasiora prezentowany jest jeden z cykli, nad którym artystka pracuje od 2009 roku,  to kolekcja Gabinetów Osobliwości.

Tytuł odnosi się do tradycji gromadzenia zbioru przedmiotów, które miały szczególne znaczenie i wartość dla kolekcjonera. Już w średniowieczu w kościelnych i książęcych skarbcach zaczęto zbierać dzieła sztuki, numizmaty, starożytne zabytki, egzotyczne przedmioty i inne osobliwości. Przedmioty te były cenne nie tylko ze względu na wartość materialną, ale przede wszystkim z racji swojej wyjątkowości i najróżniejszych emocji, które były w stanie ewokować. Z czasem komnaty, gdzie lokowano te specyficzne kolekcje zaczęto nazywać „gabinetami osobliwości” lub też kunstkamerami. Są one charakterystyczne szczególnie dla XVI i XVII wieku. Zbiory te odzwierciedlały zainteresowania i postęp wiedzy w danej epoce, były też swego rodzaju poprzednikami muzeów. 

Cykl obrazów Anny Schumacher „Gabinety osobliwości” można „zwiedzać” na kilka sposobów. Jeden kierunek prowadzi ścieżką uświęconych tradycją znaczeń. Poszczególne przedmioty, przedstawione na obrazach, niosą ze sobą cały bagaż znanych symboli. Mocne, czyste kolory – głęboka czerwień, gęsta jak krew, aksamitna czerń, świeży błękit, stonowany brąz, opowiadają o przemijaniu, o czasie, który nieubłaganie zabiera młodość, kradnie wspomnienia.

Jest jednak jeszcze inny sposób patrzenia na te obrazy. Prace malowane na przestrzeni pięciu lat (2009-2013) są opowieścią-zapisem. Anna Schumacher kolekcjonuje w nich wrażenia, doświadczenia, piękne przedmioty. Zatrzymuje czas na ten jeden moment, kiedy na kawałku płótna obok siebie istnieją buciki jej mamy uszyte przez dziadka, ślady rączek syna i czaszka ze złoconymi rogami. Właśnie czaszka jest motywem pojawiającym się wszystkich pracach. Artystka, świadoma licznych znaczeń przypisywanych jej przez kulturę, jest przede wszystkim zafascynowana jej formą. Oczarowana tą szlachetną konstrukcją maluje jej rozmaite odmiany. Jedna z czaszek przywędrowała do niej z targu staroci. Opuszczona i pozbawiona szacunku domagała się właściwego potraktowania. Malarka początkowo chciała zanieść ją do lasu. Zostawiła ją jednak w swej pracowni. To osobiste doświadczenia wpływają na kształt tej kolekcji. Chodzi o uchwycenie impulsu, tego błysku, który trwa tylko przez chwilę.

Julita Dembowska

GABINETY OSOBLIWOŚCI. ANNA SCHUMACHER. MALARSTWO
27 lipca – 29 września 2013 

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b
czynna: środa-sobota 11:00 – 18:00, niedziela 9:00 – 15:00

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.