PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Półmetek IV Europejskich Targów Produktów Regionalnych

Wtorek, 13 sierpnia 2013 r.
Autor: Mirek Kania

Półmetek IV Europejskich Targów Produktów RegionalnychW poniedziałek na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem emocje wzrastały wraz z mijającymi godzinami i coraz licznej zbierającą się grupą obserwatorów. Dzień rozpoczął się niewinnie od przygotowanych dla dzieci warsztatów malowania na szkle. Grupka pociech z opiekunami zebrała się z boku ogrodzonego placu i wspólnymi siłami starali się stworzyć jak najciekawszy malunek. W międzyczasie, jak co dzień, na stoisku Trzy Znaki Smaku – Duma Regionu zaczęto opracowywanie potraw z certyfikowanych produktów, wspierane informacjami teoretycznymi i pomocnymi wskazówkami.


Reprezentujący polową kuchnię kucharze, używają niecodziennie mieszanych ze sobą artykułów, tworząc tym sposobem ciekawe i niestandardowe smaki. Przedstawiciele stoiska bardzo szczycą się możliwością korzystania z oznakowanych przez Unię Europejską produktów, co stanowi dodatkową atrakcję dla odwiedzających, ponieważ mogą spróbować oryginalnych i ciężko dostępnych w niektórych regionach towarów. Prezentowane artykuły zaliczają się do trzech oznaczeń: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Istnieje 36 polskich produktów, które zostały w ten sposób oznakowane, 11 z nich pochodzi z małopolski, a 4 z naszego regionu. Podczas trwania ETPR kucharze użyją na swoim stanowisku każdej z nich.

Po południu zakopiańska restauracja Burniawa w ramach „Różnych smaków kuchni regionalnej” zaoferowała degustację własnego asortymentu. Sympatyczni właściciele Renata i Marek Stachura zapraszali na poczęstunek, opowiadając przy okazji o rodzinnym interesie oraz nieprzypadkowym budynku, w którym mieści się knajpka. Serwowano oscypka z grilla z borówką brusznicą, kwaśnicę na żeberku, a także szaszłyki. Następnie Zofia Majerczyk Owczarek wraz z Agnieszką i Mateuszem Etynkowskimi zaprezentowali prywatną kolekcję strojów łuku karpackiego. Męskie i żeńskie części garderoby pochodzące m.in. z Rumunii, Węgier i Słowacji stanowiły swego rodzaju unikalne muzeum odzieżowe. Opierając się o zachowaną dokumentację, właściciele opowiedzieli o historii i pochodzeniu niektórych z ubrań oraz przytoczyli kilka anegdot związanych z pozyskaniem strojów.

Wisienką na torcie wieczoru były występy zespołu Jarzębina i Kamila Bednarka, które zgromadziły pokaźne widownie. Mimo iż Jarzębina pojawiła się na tym ETPR już po raz drugi, to i tak znalazła się niemała grupa chętnych do zaśpiewania rozsławionego „Koko, koko, Euro spoko”. Otoczone przez fotografów panie z Kocudzy, nie zdołały jednak przebić wypełnionego po brzegi namiotu, w którym odbywał się koncert Bednarka, i do którego kolejka ustawiała się już godzinę wcześniej. Rozszalała publika, złożona w szczególności z zagorzałych fanek uczestnika „Mam Talent”, skandowała i piszczała już przed występem. Wewnątrz natomiast panowała atmosfera godna prawdziwej gwiazdy, gdyż zarówno zespół jak i widownia spisali się na medal. Przed widowiskiem odbyła się także aukcja płyty wykonawcy, przekazanej na cele charytatywne, wylicytowana za 400zł.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.