PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

45. MFFZG w Zakopanem

Czwartek, 22 sierpnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

45. MFFZG w ZakopanemW dniach 23 do 30 sierpnia 2013 r. w Zakopanem odbędzie się 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jest to najstarszy festiwal folklorystyczny w Europie o formule konkursowej, realizujący misję ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Jego organizatorzy z największą starannością przygotowują wszystkie koncerty oraz inne wydarzenia, wystawy, warsztaty i konferencje, które mają ukazywać współczesne zjawiska kultury ludowej oraz jej niezwykłe bogactwo.


Dzięki temu festiwal od wielu lat z powodzeniem pełni funkcje edukacyjne, wychowawcze, archiwizacyjne, artystyczne oraz integracyjne. Wydarzenie to jest również największą imprezą, jaka odbywa się cyklicznie w Stolicy Tatr.

W tym roku obchodzimy Jubileusz 45-lecia Festiwalu. Jego idea sięga jeszcze czasów przedwojennych i zorganizowanego pod Tatrami w 1935 r. „Święta Gór”, w którym brali udział górale z różnych regionów Polski. Z kolei z odbywającej się  po wojnie imprezy pod nazwą „Jesień Tatrzańska” w 1968 r. wyłonił się Festiwal o międzynarodowym charakterze. Kolejny już raz zakopiański Festiwal Honorowym Patronatem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Natomiast w skład Komitetu Honorowego weszli: Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane oraz Narodowe Centrum Kultury.

W ramach tegorocznej edycji kilkanaście zespołów polskich i zagranicznych zaprezentuje autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. W konkursie wystąpi: Indonezja, Cypr Północny, Bułgaria, Rumunia, Macedonia, Chorwacja, Serbia, Słowacja, Czechy, Węgry, Rosja oraz zespół górali polskich z Kanady. Poza konkursem zobaczymy afrykański Benin. Polskie zespoły, które zakwalifikowały się na zakopiański festiwal podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, to: Zespół Regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju, Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina, Zespół Regionalny „Istebna” z Istebnej oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Łastiwoczka” z Przemkowa. Gospodarzami festiwalu będą natomiast dwa podhalańskie zespoły: „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz „Młode Klimki” z Zakopanego. Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni Brązowymi, Srebrnymi i Złotymi Ciupagami.

Festiwal to wspaniała okazja dla publiczności, by osobiście zetknąć się z wciąż żywym rodzimym polskim folklorem górali z różnych regionów, a także z egzotyką innych, nieraz bardzo odległych krajów i kultur. Wystąpią tu również znane zespoły i wokaliści z kręgu muzyki folkowej: Trebunie-Tutki, Hania Rybka oraz duet Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk. Podczas Festiwalu odbywa się także wiele interesujących imprez towarzyszących, m.in. Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, cykl warsztatów folklorystycznych, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, „Koncert na Folkową Nutę” oraz Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, który w tym roku przyjmie imię Władysława Trebuni-Tutki, znanego podhalańskiego malarza i muzykanta, zmarłego w grudniu 2012 roku.

Festiwalowi ponadto będzie towarzyszyć międzynarodowa konferencja naukowa „Folklor widowiskowy – źródła i ich artystyczne opracowanie”, której patronuje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Co roku wielką popularnością cieszy się także wioska festiwalowa, gdzie w plenerze odbywają się integrujące publiczność z artystami Dni Narodowe z degustacją potraw regionalnych oraz wspólną nauką tańca i śpiewu, a także ogniska, projekcje filmów, czy też plenerowe warsztaty rękodzieła artystycznego dla dzieci. Nowym punktem programu będzie „Wielkie śpiewanie w wiosce festiwalowej”. Trzeba także podkreślić, że w tym roku Festiwal rozpocznie się w niezwykłym miejscu – w Tatrach nad Morskim Okiem, gdzie zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie tradycyjnie odbędzie się Msza św. ekumeniczna w kościele pw. św. Krzyża i korowód ulicami Zakopanego. Gorąco zapraszamy do uczestnictwa w tym wspaniałym święcie góralskiego folkloru, mając jednocześnie nadzieję, że niezwykle bogaty program tego wydarzenia każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś nowego, fascynującego i interesującego.

Patronat Honorowy: MAŁŻONKA PREZYDENTA RP PANI ANNA KOMOROWSKA

Komitet Honorowy: Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego Janusz Majcher - Burmistrz Miasta Zakopane Narodowe Centrum Kultury

Patronat naukowy: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Organizator: Biuro Promocji Zakopanego

Partnerzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu w Zakopanem „Jutrzenka”

Patronat medialny:  TVP Kraków
TVP Info
Radio Zet
PAP
Tygodnik Podhalański
Gazeta Krakowska
Kwartalnik Tatry
Pismo Folkowe Gadki z Chatki
Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
ZAKOPANEdlaCIEBIE
Zakopiec.info
Podhale Region
etnosystem.pl
SLOW LIFE MAGAZYN STRŐER

Kontakt z mediami: Biuro Prasowe MFFZG Zakopane 2013
Anna Karpiel-Semberecka Tel. 607 332 877 media@promocja.zakopane.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.