PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

45. MFFZG oficjalnie zainaugurowany

Poniedziałek, 26 sierpnia 2013 r.
Autor: Mirek Kania

45. MFFZG oficjalnie zainaugurowanyNiedziela 25 sierpnia była dniem, który formalnie rozpoczął zakopiański festiwal. Począwszy od koncertu „Z Morskiego Oka do Wioski Festiwalowej”, gdzie goszczące imprezę zespoły miały okazję wystąpić na tle górskiego krajobrazu, aż po wieczorny pokaz sztucznych ogni, który, ciesząc oczy zebranych w Wiosce Festiwalowej, przypieczętował uroczyste otwarcie.


Zaraz po zakończeniu Ekumenicznej Mszy Św. w kościele pw. Św. Krzyża, ulicami miasta ruszył korowód złożony z członków zespołów, organizatorów, władz oraz gości specjalnych. Zanim jednak to nastąpiło, w okolicach kościoła, zapanowało wielkie poruszenie, spowodowane obecnością na Mszy Św. pary prezydenckiej. Państwo Komorowscy rozmawiali z mieszkańcami, pozdrawiali się oraz robili wspólne zdjęcia. Wszystko przebiegało w radosnej i miłej atmosferze. Mimo prywatnego charakteru odwiedzin prezydenta i jego żony, nie należy zapominać o obejmowanym przez pierwszą damę honorowym patronacie nad festiwalem.

W pochodzie oprócz kilku polskich reprezentacji maszerowały składy z Rosji, Bułgarii, Węgier, Chorwacji, Beninu, Kanady, Serbii, Indonezji, Słowacji, Macedonii, Rumunii, Cypru Północnego oraz Czech. Po drodze wszystkie drużyny śpiewały, tańczyły i grały na instrumentach, przyciągając uwagę ludzi zebranych przy ulicach Zamoyskiego i Krupówki. Będąc w okolicach oczka wodnego, na skrzyżowaniu z ul. Staszica, każdy zespół dawał próbkę występu, zapraszając w ten sposób na swój pełny spektakl, który będzie miał w Namiocie Festiwalowym. Ponowne zaproszenie, tym razem już bezpośrednie, zostało wygłoszone na krzyżówce z ul. Kościuszki.

Do Klubowej Wystawy Owczarków Podhalańskich, organizowanej przez Związek Kynologiczny w Polsce oddz. Zakopane, zgłoszono 44 psy, aczkolwiek nie wszyscy wystawcy zdołali dotrzeć. Sędzia kynologiczny Anna Dominiak precyzyjnie sprawdzała warunki każdego czworonoga, a charyzmatyczny prowadzący Janusz zabawiał publiczność. Nagrodami na wystawie były medale, dyplomy i puchary, a dla czterech najlepszych psów w danej klasie – lokaty. Oto jak prezentowały się wyniki:

Konkurencje hodowlane

Najlepsza para psów: Giewont z Miętustwa i Grań z Miętustwa, wł. Tadeusz Wirmański

Najlepsza hodowla: z Miętustwa, wł. Tadeusz Wirmański

Najlepszy reproduktor: Mors z Butorowego Wierchu, wł. Stanisław Bukowski

Najlepsza suka hodowlana: Nisza Nutrena, wł. Tadeusz Wirmański

Konkurencje finałowe

Zwycięzca rasy – Zwycięzca wystawy: Swornik z Butorowego Wierchu, wł. Maciej Gąsienica-Mracielnik

Najpiękniejsze baby (3-6 miesięcy) klubu: Lucky Alpejskie Zauroczenie, wł. Wojciech Kucner

Najpiękniejsze szczenię (6-9 miesięcy) klubu: Berga Buschwinkel, wł. Małgorzata i Paweł Chwastowscy

Młodzieżowy (9-18 miesięcy) zwycięzca klubu – pies: Wirśko z Borowej Strągi, wł. Małgorzata Tarasek

Młodzieżowy (9-18 miesięcy) zwycięzca klubu – suka: Miśka z Miętustwa, wł. Tadeusz Wirmański

Najpiękniejszy junior (9-18 miesięcy) klubu: Miśka z Miętustwa, wł. Tadeusz Wirmański

Najpiękniejszy weteran (powyżej 8 lat) klubu: Bałamutka Beja Badziar, wł. Barbara Sell

Zwycięzca klubu – pies: Swornik z Butorowego Wierchu

Zwycięzca klubu – suka: Finezja Gorzałka Filos, wł. Agnieszka Gregulska

Podczas koncertu inauguracyjnego w Namiocie Festiwalowym wystąpiły wszystkie prezentowane wcześniej w korowodzie zespoły, mając tym razem do dyspozycji niemałą scenę. Doceniane przez publiczność grupy wykonywały przeróżne tańce i śpiewy, a usytuowani z boku muzykanci im akompaniowali, nadając wszystkiemu niepowtarzalnego klimatu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.