PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Konkurs im. Władysława Trebuni-Tutki

Czwartek, 29 sierpnia 2013 r.
Autor: Anita Trebunia-Tutka

Konkurs im. Władysława Trebuni-TutkiPodczas Koncertu Jubileuszowego 45 MFFZG - Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Zakopanem otrzyma imię Władysława Trebuni-Tutki. W serwisie Watra zapraszamy do zapoznania się postacią tego wybitnego artysty podhalańskiego.


WŁADYSŁAW TREBUNIA-TUTKA (1942-2012)

Władysław Trebunia-Tutka, to jeden z najwybitniejszych skrzypków – prymistów w historii Podhala. Zdobywał najwyższe laury w dziedzinie muzyki tradycyjnej, a równocześnie zawsze podkreślał, że przede wszystkim jest artystą plastykiem. Na jego twórczość miało wpływ nie tylko góralskie pochodzenie ze starych rodów baców i muzykantów, ale i wielkie zamiłowanie do polskiej kultury i historii, wrażliwość i niespotykana skromność.  Urodził się w 1942 roku w Poroninie, w domu, w którym bywało wielu artystów malarzy, portretujących jego dziadka - Stanisława Budza-Mroza – najsłynniejszego dudziarza podhalańskiego. Od najmłodszych lat przejawiał wielki talent plastyczny i muzyczny. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał udział w 35 wystawach zbiorowych i 25 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Prezentował swe prace w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Kanadzie i USA. Uprawiał projektowanie tkanin, malarstwo sztalugowe, witrażowe, malarstwo na szkle, kompozycje ścienne, pastel, olej, gwasz. Obrazy olejne i na szkle zakupiono do wielu kolekcji europejskich i amerykańskich. Na Podhalu można znaleźć wiele śladów jego działalności plastycznej m.in. w muzeach i kościołach.

Władysław Trebunia-Tutka był niekwestionowanym autorytetem dla wielu pokoleń górali w dziedzinie kultury tradycyjnej. Równocześnie, jako najzdolniejszy uczeń Stanisława Nędzy-Chotarskiego i Bronisławy Koniecznej-Dziadońki, pielęgnował i kontynuował ich spuściznę, nadając jej  własny, niepowtarzalny styl. Już jako trzynastoletnie dziecko prymował w kapeli swoich starszych braci zyskując drugą nagrodę w Konkursie Muzyk Podhalańskich w 1955 roku i nagrodę indywidualną na Światowym Festiwalu Młodzieży w Warszawie w tym samym roku. Zdobył wiele nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. „Basztę” w Kazimierzu w 1991 roku z Kapelą Rodzinną Trebuniów-Tutków. Został odznaczony m.in. Nagrodą Ministra Kultury, Nagrodą im. St.Witkiewicza, medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury GLORIA ARTIS” oraz Nagrodą im. Oskara Kolberga. Był multiinstrumentalistą, śpiewakiem i tancerzem w koncertującym na całym świecie z zespołem Trebunie-Tutki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.