PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Śpiew Górali Podhalańskich”

Czwartek, 29 sierpnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Śpiew Górali Podhalańskich”29 sierpnia w wiosce festiwalowej odbędzie się projekcja filmu "Śpiew Górali Podhalańskich" - o godz. 15.00 (cz. 1) oraz o godz. 20.00 (cz. 2). Film został zrealizowany przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W filmie przedstawia on oryginalny repertuar, cechy muzyczne i wykonawcze, które stanowią o niepowtarzalnym charakterze śpiewu podhalańskiego.


Omawia śpiew pasterski i obrzędowy, grupowy i „do tańca” oraz towarzyszące mu góralskie nuty, przedstawia dawnych mistrzów i współczesnych wykonawców, także muzyki inspirowanej góralskim folklorem. Do projektu zostali zaproszeni także wybitni śpiewacy podhalańscy na czele z laureatami ogólnopolskich konkursów śpiewu i kierownikami zespołów regionalnych.

W filmie wykorzystano ciekawe materiały archiwalne z festiwali, przeglądów i innych wydarzeń, które ukazują bogactwo kultury regionu Podhala. Do projektu zostali zaproszeni wybitni śpiewacy podhalańscy na czele z laureatami ogólnopolskich konkursów śpiewu i kierownikami zespołów regionalnych. Natomiast perełką jest chociażby nagranie odtworzonej z woskowych wałków pieśń wykonanej przez Jana Krzeptowskiego Sabałę syna z 1904 r. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN.

Film jest ostatnią częścią cyklu poświęconego kulturze Skalnego Podhala, obejmującego filmy „Podhalańskie instrumenty pasterskie”, „Muzyka Skalnego Podhala” i "Taniec górali podhalańskich". Jego celem jest dokumentowanie i ochrona dziedzictwa kultury Podhala, a zwłaszcza ginących umiejętności tradycyjnego śpiewu oraz zaspokojenie potrzeb edukacyjnych w tym zakresie.

Realizacja: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy projektu:

Tatrzański Park Narodowy

Biuro Promocji Zakopanego

Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego

Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Instytut Sztuki PAN

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.