PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

„Śpiew Górali Podhalańskich”

Czwartek, 29 sierpnia 2013 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Śpiew Górali Podhalańskich”29 sierpnia w wiosce festiwalowej odbędzie się projekcja filmu "Śpiew Górali Podhalańskich" - o godz. 15.00 (cz. 1) oraz o godz. 20.00 (cz. 2). Film został zrealizowany przez Podhalański Serwis Informacyjny WATRA z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W filmie przedstawia on oryginalny repertuar, cechy muzyczne i wykonawcze, które stanowią o niepowtarzalnym charakterze śpiewu podhalańskiego.


Omawia śpiew pasterski i obrzędowy, grupowy i „do tańca” oraz towarzyszące mu góralskie nuty, przedstawia dawnych mistrzów i współczesnych wykonawców, także muzyki inspirowanej góralskim folklorem. Do projektu zostali zaproszeni także wybitni śpiewacy podhalańscy na czele z laureatami ogólnopolskich konkursów śpiewu i kierownikami zespołów regionalnych.

W filmie wykorzystano ciekawe materiały archiwalne z festiwali, przeglądów i innych wydarzeń, które ukazują bogactwo kultury regionu Podhala. Do projektu zostali zaproszeni wybitni śpiewacy podhalańscy na czele z laureatami ogólnopolskich konkursów śpiewu i kierownikami zespołów regionalnych. Natomiast perełką jest chociażby nagranie odtworzonej z woskowych wałków pieśń wykonanej przez Jana Krzeptowskiego Sabałę syna z 1904 r. ze zbiorów fonograficznych Instytutu Sztuki PAN.

Film jest ostatnią częścią cyklu poświęconego kulturze Skalnego Podhala, obejmującego filmy „Podhalańskie instrumenty pasterskie”, „Muzyka Skalnego Podhala” i "Taniec górali podhalańskich". Jego celem jest dokumentowanie i ochrona dziedzictwa kultury Podhala, a zwłaszcza ginących umiejętności tradycyjnego śpiewu oraz zaspokojenie potrzeb edukacyjnych w tym zakresie.

Realizacja: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy projektu:

Tatrzański Park Narodowy

Biuro Promocji Zakopanego

Urząd Miasta Zakopane - Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego

Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Instytut Sztuki PAN

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.