PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Ostatnie koncerty konkursowe 45. MFFZG

Piątek, 30 sierpnia 2013 r.
Autor: Mirek Kania

Ostatnie koncerty konkursowe 45. MFFZGPrzedostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem dobiegł końca. Odbyły się ostatnie występy aspirujące o Złote Ciupagi, a także różne wydarzenia, mające przybliżyć niezaznajomionym kulturę góralską. Czwartek rozpoczął się jak zwykle od warsztatów rękodzielniczych dla dzieci. Tym razem przygotowano zajęcia z bibułkarstwa i tkactwa artystycznego, na których, prócz praktyki, zainteresowani otrzymywali również wiedzę teoretyczną o wykonywanych czynnościach. Frekwencja ponownie dopisała i niemal do końca warsztatów namiot był przepełniony chętnymi.


Następnie w okolicach sceny plenerowej odbył się Dzień Górali Polskich. Zgromadzonej publiczności prezentowano góralskie tradycje i obrzędy. Przelotny deszcz nie przeszkodził w realizacji tego wydarzenia, ponieważ widownia została zaproszona na zadaszoną estradę, gdzie razem z zespołem uczyła się tańca regionalnego. Zainscenizowano rytuał o nazwie ograbek, który na bieżąco komentowano oraz wyjaśniano. Opowiadano również różne historie i anegdoty lokalne. Kawałek dalej Związek Podhalan o/Biały Dunajec przedstawiał wyroby regionalne i promocyjne materiały, a obok prowadzono poczęstunek góralskimi potrawami. Pod koniec na scenie zaprezentowały się „Nośwarniejse góralecki 2013” i „Harnaś 2013”. Wydarzenie sfinalizowano projekcją filmu „Śpiew górali podhalańskich”, obrazującego tutejszą kulturę.

W koncertach konkursowych wzięły udział składy z Cypru Północnego, Indonezji (kategoria III – stylizowana), Polski oraz Serbii (kategoria II – artystycznie opracowana), gwiazdą wieczoru była natomiast Hanka Rybka z Poronina. Podczas koncertu jubileuszowego uroczyście nazwano festiwalowy Konkurs Kapel i Instrumentalistów Ludowych imieniem śp. Władysława Trebuni-Tutki. Wspominano także zmarłych współtwórców MFFZG i honorowano obecnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.