PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Jubileusz Eweliny Pęksy

Poniedziałek, 21 października 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka18 października swoje 90-te urodziny świętowała znana zakopiańska artystka Ewelina Pęksa. Z tej okazji nagrodę i kwiaty, a także życzenia i gratulacje jubilatce przekazali przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzami Januszem Majchrem i Mariuszem Koperskim. Dziękowali oni za trud włożony w kultywowanie i upowszechnianie pięknej tradycji malarstwa na szkle.


- Swoją działalnością wpisała się Pani w kulturalny pejzaż naszego miasta i w jego historię, a my – Zakopiańczycy mogliśmy obcować z pięknem Pani sztuki. Nawiązując do kanonów ludowej twórczości, przyczyniła się Pani do jej zachowania i rozpowszechnienia, przekazując swoją wiedzę i umiejętności innym. Prezentując swoje prace na licznych wystawach w Polsce i zagranicą stała się Pani ambasadorką Zakopanego i góralszczyzny. Za to wszystko jestem ogromnie wdzięczny i z wielką radością przyznaję Pani nagrodę w uznaniu artystycznych osiągnięć i ogromnych zasług dla podhalańskiej sztuki, Zakopanego i Podhala – napisał w skierowanym do jubilatki adresie burmistrz Janusz Majcher.

Ewelina Pęksowa urodziła się i mieszka w Zakopanem. Działalność w dziedzinie malarstwa na szkle rozpoczęła w 1968 r. biorąc udział w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W okresie ponad czterdziestu lat artystka prezentowała obrazy na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad 300 zbiorowych w Polsce i na świecie. Była nagradzana w licznych konkursach sztuki ludowej. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a za granicą w muzeach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i USA, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Zdobią też wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.