PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Jubileusz Eweliny Pęksy

Poniedziałek, 21 października 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka18 października swoje 90-te urodziny świętowała znana zakopiańska artystka Ewelina Pęksa. Z tej okazji nagrodę i kwiaty, a także życzenia i gratulacje jubilatce przekazali przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzami Januszem Majchrem i Mariuszem Koperskim. Dziękowali oni za trud włożony w kultywowanie i upowszechnianie pięknej tradycji malarstwa na szkle.


- Swoją działalnością wpisała się Pani w kulturalny pejzaż naszego miasta i w jego historię, a my – Zakopiańczycy mogliśmy obcować z pięknem Pani sztuki. Nawiązując do kanonów ludowej twórczości, przyczyniła się Pani do jej zachowania i rozpowszechnienia, przekazując swoją wiedzę i umiejętności innym. Prezentując swoje prace na licznych wystawach w Polsce i zagranicą stała się Pani ambasadorką Zakopanego i góralszczyzny. Za to wszystko jestem ogromnie wdzięczny i z wielką radością przyznaję Pani nagrodę w uznaniu artystycznych osiągnięć i ogromnych zasług dla podhalańskiej sztuki, Zakopanego i Podhala – napisał w skierowanym do jubilatki adresie burmistrz Janusz Majcher.

Ewelina Pęksowa urodziła się i mieszka w Zakopanem. Działalność w dziedzinie malarstwa na szkle rozpoczęła w 1968 r. biorąc udział w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W okresie ponad czterdziestu lat artystka prezentowała obrazy na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad 300 zbiorowych w Polsce i na świecie. Była nagradzana w licznych konkursach sztuki ludowej. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a za granicą w muzeach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i USA, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Zdobią też wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.