PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

To już sześć lat Wieczoru Pieśni Patriotycznych „U Wnuka”

Środa, 13 listopada 2013 r.
Autor: Krzysztof Jeleński

To już sześć lat Wieczoru Pieśni Patriotycznych „U Wnuka”Idea prozaiczna, dzieciństwo. Wspomina Pani dr. Małgorzata Wnuk. „Pamiętam mojego ojca który każdego roku, od 3 listopada przechadzając się po domu śpiewał pieśni patriotyczne z czasów powstań polskich. A że miał przepiękny głos i dusze patrioty, dźwięki tych melodii zostawały na lata w mojej pamięci. I tak, przed sześciu laty zaproponowałam... Wieczór Pieśni Patriotycznych U Wnuka”.


Restauracja „U Wnuka” znajduje się w drewnianym domu, wybudowanym około roku 1850 przez brata Sabały – Józefa Krzeptowskiego. Jest to pierwszy piętrowy dom na Podhalu. Tu mieściła się pierwsza restauracja, pierwszy sklep, pierwszy urząd pocztowy, a później – także pierwsze kasyno i czytelnia z biblioteką. Dom stanowił ośrodek kultury, a bywali w nim m.in. Walery Eliasz, Tytus Chałubiński, Helena Modrzejewska, Karol Estreicher – senior, Mieczysław Pawlikowski, Wincenty Witos, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Władysław Orkan, Jan Kasprowicz, gen. Józef Haller. 4 marca 1904 roku w ówczesnej karczmie powstał Związek Górali pod Opieką Błogosławionego Andrzeja Boboli, który później przekształcił się w Związek Podhalan.

Miasto i założone już  w 1894 roku  Towarzystwo Gimnazjalne „Sokół” gniazdo Zakopane poparło ten pomysł i rozpoczęliśmy Wieczory.

11 listopada 2013 roku godz. 18

Początek uroczystości uświetniła muzyczna młodzież zakopiańska – Katarzyna Lassak – skrzypaczka, absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem kontynuująca naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Nowym Targu w klasie skrzypiec pani Ilony Nieciąg. W jej wykonaniu usłyszeliśmy: Michała Kleofasa Ogińskiego Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”, Henryka Wieniawskiego „Legendę”op.17 , Andrzeja Kurylewicza melodię z filmu „Polskie drogi”.

Anna Lassak uczennica Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej wykonała Fryderyka Chopina pieśń pt „Życzenie” op.74 nr 1 oraz w duecie na dwa głosy z Katarzyną Lassak  zaśpiewały pieśń patriotyczną „Białe róże”. Młodym, utalentowanym artystkom akompaniowała Aleksandra Gumbrewicz-Florek nauczycielka ZPSM w Zakopanem. Wieczór prowadził mgr arch. Jan Karpiel – Bułecka vice prezes zakopiańskiego T.G „Sokół”. znawca nie tylko architektury Podhala ale folkloru i tradycji regionu. Współprowadzącym był dr Stanisław Marduła prezes TG „Sokół” Gniazdo w Zakopane, artysta lutnik i nauczyciel w Zespole Szkól Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Wystąpiły również 8 latki, dzieci które od najmłodszych lat dzięki rodzicom którzy od pokoleń kultywują tradycje narodowe, wykonały pieśń „Jak się leguny dostały do nieba”. To Anielka Kułach-Szczerba i jej kolega z zespołu „Morowe Dzieciaki”

W wieczorze udział wzięli również vice burmistrz miasta Zakopane Mariusz Koperski i Joanna Staszak naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego oraz licznie przybyli w tym dniu mieszkańcy i turyści.

Kolejne dziesięciolecia stykają się „U Wnuka” światy ceprów i górali, łącząc i tworząc niepowtarzalną atmosferę wspólnoty.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.