PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

50 lat pracy twórczej Zygmunta Piekacza

Piątek, 15 listopada 2013 r.
Autor: Piotr Kyc

50 lat pracy twórczej Zygmunta Piekacza15 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem zorganizowano wernisaż wystawy prac Zygmunta Piekacza zatytułowany „ Wędrówka ”. Okazją do wystawienia kilkudziesięciu rzeźb było 50 lecie pracy twórczej artysty, pedagoga , który przez 35 lat pracował jako nauczyciel rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Przyjaciele, wieloletni współpracownicy i uczniowie składali artyście serdeczne życzenia. Były i bardziej oficjalne mowy, kwiaty a przede wszystkim zachwyt nad rzeźbami pana Zygmunta.


Warto wstąpić do Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, aby zajrzeć w świat wyobraźni Zygmunta Piekacza. To świat łagodny, spokojny, bogaty w symbolikę, zaludniony ludzkimi postaciami, które mają do wykonania jakieś – bynajmniej nie tylko estetyczne –zadanie.  

Wstęp do Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem jest bezpłatny.

 Zygmunt Piekacz

 Urodzony w Zawichoście w 1936 roku. Tradycje rodzinne i edukacja w Liceum Plastycznym, w później studia w ASP w Krakowie ukształtowały jego osobowość artystyczną.

W 1957 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale rzeźby u prof. Wandy Śledzińskiej oraz ukończył trzyletnie Studium Pedagogiczne na tejże uczelni. Dyplom uzyskał w roku 1963.

Po studiach wrócił do Zakopanego i do roku 1998, przez 35 lat, pracował jako nauczyciel rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara.

Brał udział w wystawach okręgowych, ogólnopolskich i międzynarodowych: USA, Anglii, Niemczech, Francji, Norwegii, Włoszech, Słowacji, Bułgarii i Syrii.

Ważniejsze realizacje:

Kościół na Olczy w Zakopanem, kościół Saint-Etienne we Francji, kaplica w Mońkach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    35 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.