PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Betlejemska Zornica” trafiła do Poronina

Sobota, 18 stycznia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Betlejemska Zornica” trafiła do PoroninaCeramiczna statuetka "Betlejemska Zornica" – nagroda główna I Podhalańskiego Przeglądu Grup Kolędniczych trafiła do zespołu „Regle” z Poronina. Pierwsze miejsce w kategorii młodzieżowej komisja przyznała zespołowi „Zornica” z Zakopanego, a w kategorii dziecięcej najlepsza okazała się grupa kolędnicza z zespołu „Serdocki” z Podszkla. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. Laureaci wezmą udział w ogólnopolskich przeglądach grup kolędniczych w Podegrodziu i Bukowinie Tatrzańskiej.


Drugiego i trzeciego miejsca w kategorii młodzieżowej jury nie przyznało. W kategorii dziecięcej drugie miejsce przypadło grupie kolędniczej z zespołu „Mały Giewont” z Olczy, trzecie miejsce w tej kategorii otrzymała grupa dziecięca z zespołu „Zornica” z Zakopanego.

Komisja artystyczna przyznała dwa wyróżnienia: dla grupy kolędniczej „Jandzioły bacy” z Zakopanego „za artystyczną stronę widowiska” oraz grupie kolędniczej z zespołu „Giewont” z Olczy „za barwne widowisko bożonarodzeniowe”.

Nagrody rzeczowe ufundowało Biuro Promocji Zakopanego oraz Tatrzański Park Narodowy i przędzalnia wełny na Olczy. 
 
Do przeglądu zgłosiło się 11 grup kolędniczych.

17 stycznia aula Sanktuarium na Olczy, gdzie odbył się przegląd, wypełniła się kolędnikami, turoniami, misternie wykonanymi szopkami, pięknymi gwiazdami. Na scenie można było zobaczyć wałaskich Fedorów, Iwanów, Stachów i baców, osobliwych dziadów i „zydów”, Herda i anioły. Swoimi figlami widownię bawili turonie, capy, kozy i inne barwne postacie podhalańskiej szopki.

Jury konkursu wyraziło wdzięczność organizatorom przeglądu za podjętą próbę reaktywowania bogatych tradycji kolędniczych na Podhalu. „Do tej pory nie mieliśmy silnych reprezentacji na ogólnopolskich przeglądach kolędniczych. Mamy nadzieje, że teraz będzie się to pomału zmieniać dzięki regionalnym eliminacjom” – zaznaczył etnolog Bartek Koszarek dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, członek komisji artystycznej przeglądu.

Organizator przeglądu Szymon Bafia z TCKiS „Jutrzenka” powiedział, że przegląd, który będzie organizowany co roku, ma zachęcić nie tylko zespoły góralskie, ale także samorodne grupy kolędnicze do poszukiwania najstarszych podhalańskich tradycji „chodzenia po kolędzie”, śpiewania starodawnych pastorałek oraz odtwarzania starodawnych i wyjątkowych kolędniczych strojów i rekwizytów. „Poprzez ten przegląd chcemy upowszechniać i kultywować tą piękną tradycję i uchronić ją od zapomnienia oraz naprowadzić góralskie grupy kolędnicze na właściwy naszemu regionowi sposób kolędowania” – dodał.

„Zwyczaj odwiedzania domów po kolędzie na Podhalu nieco się zatracił, a czasem zmieszał ze scenicznymi jasełkami. Chcemy, aby ten piękny zwyczaj był nadal żywy i przekazywany z pokolenia na pokolenie” – mówił muzyk Krzysztof Trebunia – Tutka, juror konkursu.

Etnograf Benedykt Kafel z MCK Sokół w Nowym Sączu wyjaśniał genezę odwiedzania po kolędzie i znaczenie poszczególnych rekwizytów i symbolikę postaci. „W dawnych czasach były to odwiedziny w nowy rok, kiedy do domów wprowadzano żywe zwierzęta na znak urodzaju. Stąd właśnie dzisiaj wzięły się rekwizyty naśladujące zwierzęta: turonie, kozy, capy” – mówił etnograf.      

Przegląd „Betlejemska Zornica” jest organizowany przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego, Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Sanktuarium na Olczy. Nagrody ufundował Tatrzański Park Narodowy oraz przędzalnia wełny na Olczy.

Ceramiczna statuetkę „Betlejemska Zornica” wykonał dyrektor TCKiS „Jutrzenka” Krzysztof Jędrzejowski z Hanną Topą z pracowni ceramiki zakopiańskiej „Jutrznki”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.