PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Góralska czytanka” w Białej Izbie

Piątek, 24 stycznia 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

„Góralska czytanka” w Białej IzbieKolejne posiady w Białej Izbie Związku Podhalan w Zakopanem stanowiły promocję książki zatytułowanej „Góralska czytanka” a przygotowanej i opracowanej przez dr Annę Mlekodaj, piastującej stanowisko prorektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Książka stanowi zbiór tekstów gwarowych i adresowana jest przede wszystkim do młodych odbiorców, jest chęcią zatrzymania tradycji i spuścizny opowieści przekazywanej na Podhalu od pokoleń – dawniej w rodzinie, obecnie proponowana w formie książkowej.


W swoim wykładzie dr A. Mlekodaj mówiła o konieczności inwestowania w gwarę, by ta mogła „wrócić do dziecięcych pokoi z różowymi tapetami”. Opowieści zawarte w książce mają bowiem walory edukacyjne i wychowawcze, mówią o wartościach uniwersalnych. Pasterstwo, natura, zbójnictwo ukazane w pełnych humoru tekstach obyczajowych ukazują mądrość ludową jak „Sabałowa Bajka”, przywołują także lokalną mitologię – coraz bardziej już zapominaną.

Nawiązując do posiadów poświęconych Jadwidze Apostoł Staniszewskiej, które niedawno odbyły się także w Białej Izbie dr Mlekodaj podkreśliła, że coraz częściej łatwiej nam się określić jako człowiekowi, Polakowi, natomiast problem identyfikacji górala i góralszczyzny nasila się. Skrajne opinie na ten temat wygłaszane były już w wieku XIX – od euforii i entuzjazmu, aż po skrajnie negatywny obraz odbijający się w powszechnie panujących stereotypach.
Prezentowana „Góralska czytanka” ma służyć właśnie budowaniu poczucia własnej przynależności i wartości już od lat dziecięcych. Bo – jak powiada  „wielkie rzeczy zaczynają się w domach”.

W posiadach uczestniczyli m.in. Barbara Dziwisz radna Województwa Małopolskiego, dr Barbara Bryl Kuratorium Oświaty, Józef Pitoń – Członek Honorowy Związku Podhalan i autor tekstów zamieszczonych w książce. Promocja była także okazją do dyskusji na temat wychowania młodzieży w duchu regionalizmu. Grała kapela CK „Jutrzenka”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.