PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„Szymborska była poetką szczęśliwą”

Wtorek, 28 stycznia 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

„Szymborska była poetką szczęśliwą”„Jasny Pałac” gościł w swych progach najwybitniejsze postaci polskiej literatury. Zgromadzeni za przyczyną Wisławy Szymborskiej, której została poświęcona tablica pamiątkowa w Domu Pracy Twórczej „Astoria” prof. dr hab. Teresa Walas z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitna literaturoznawczymi i przyjaciółka noblistki, Ryszard Krynicki poeta, przyjaciel i wydawca tomików poetyckich Szymborskiej, Henryk Woźniakowski- prawnuk Jana Gwalberta Pawlikowskiego, filolog, publicysta i wydawca, tłumacz, prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak, Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz – laureaci I edycji konkursu poetyckiego im. Wisławy Szymborskiej, dr Michał Rusinek, pisarz, tłumacz, sekretarz noblistki i szef fundacji jej imienia, Adam Pomorski – tłumacz, eseista, krytyk literacki, prezes Polskiego PEN Clubu czytali wiersze, wspominali poetkę i moment „katastrofy” czyli wiadomości o przyznaniu jej Literackiej Nagrody Nobla, którą poetka odebrała właśnie w Zakopanem, w „Astorii”.


Ryszard Krynicki przeczytał cztery wiersze Szymborskiej, a to: ”Jeszcze”  z tomu „Wołanie do Yeti”, „Ruch” z tomu  „Sto pociech”, „Zdumienie” z tomu „Wszelki wypadek” i „Miłość od pierwszego wejrzenia” z tomu „Koniec i początek”.

Prof. Teresa Walas wspominała pierwszą konferencję prasową w pensjonacie „Astoria”, podkreślając, że Nagroda Nobla przemieściła Wisławę Szymborską  w sferze kultury. Autorka, która zawsze uważała, że poezję należy czytać w zaciszu i broniła się przed kulturą masową stała się nagle towarem poszukiwanym. Im bardziej ograniczała swe kontakty, tym bardziej stawała się poszukiwana. Mimo wszystko zachowała swoje miejsce i zyskała ogromną publiczność.

W dalszej części wieczoru laureaci nagrody im.Szymborskiej Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz prezentowali swoje wiersze, także najnowsze, niepublikowane do tej pory. Także Ryszrd Krynicki przeczytał kilka swoich wierszy, m.in. „Moja córeczka uczy się czytać” i „Twarzą do ściany”, „Który jesteś”

Związki noblistki z Zakopanem wspominano także w nieoficjalnej części spotkania.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.