PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

166 Wieczór na Harendzie - Justyna Bargielska – piszę po polsku

Niedziela, 14 września 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

166 Wieczór na Harendzie - Justyna Bargielska – piszę po polskuW dniu 13 września w Muzeum Jana Kasprowicza odbył się 166 Wieczór na Harendzie. Gościem Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza była poetka Justyna Bargielska. Spotkanie prowadzone przez Karola Jaworskiego było wyjątkowe. Jakie? Zacytujmy słowa krytyka Piotra Śliwińskiego ( o „Bach for my baby”): (…) Nie ma wątpliwości: w Bargielskiej pojawiła się poetka wystająca ponad dzisiejsze literackie poziomy, idiomatyczna, niezależna, słysząca i widząca po swojemu. Odważna.(…)… I taka zaprezentowała się na Harendzie. Impreza została dofinansowana ze środków Gminy Miasta Zakopane Uwaga, tylko dzisiaj! Za godzinę i za godzin siedem… W ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ - Zakopane 2014 można się jeszcze dwukrotnie spotkać z Justyną Bargielską.


14 września 2014

godz. 12.00
Zakopane - Dom pod Jedlami, ul. Droga Na Koziniec 1

Klub rozmów na szczytach
Prowadzący: Marcin Majchrowski 
Goście: Justyna Bargielska, Tomasz Cyz, Aleksandra Justa, Marek Bracha
Wstęp wolny 

godz. 19.00 / 7 pm 
Zakopane - Teatr im. S. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15

Justyna Bargielska – Clarissima 
(PRAPREMIERA ŚWIATOWA) 
Tomasz Cyz - reżyseria

Wykonawcy:
Marek Bracha - fortepian
Aleksandra Justa - aktorka
 
Bilety 20 PLN

 

 

Justyna Bargielska (ur. 1977) – pisze po polsku.

(Laureatka III edycji konkursu Rainera Marii Rilkego (2001) oraz nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). Jej debiut poetycki, tom „Dating sessions” ukazał się w roku 2003 w Bibliotece Studium. W roku 2005 wydała „China Shipping”, w 2009 „Dwa fiaty”, za które otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia (2010). Rok później opublikowała małe prozy – „Obsoletki”, za które otrzymała nominację do Paszportów Polityki, ponownie Nagrodę Literacką Gdynia (2011), nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla najlepszej książki prozatorskiej wydanej w latach 2010-2011. Za wydany w roku 2012 tom „Bach for my baby” otrzymała nominację do Gwarancji Kultury (2012) oraz Nagrody Wisławy Szymborskiej (2013). Dwukrotna finalistka Nagrody Literackiej NIKE – za „Obsoletki” (w 2011) i „Bach for my baby” (w 2013), w roku 2014 – z nominacją za „Małe lisy”. Laureatka stypendium Albrechta Lemppa, współpracuje ze Studium Literacko-Artystycznym UJ. Ostatnio wydała tom „Nudelman” (2014). 14 września w Teatrze Witkiewicza odbędzie się prapremiera spektaklu jej autorstwa – „Clarissima”,  w reżyserii Tomasza Cyza.)

 

Wiersz Justyny Bargielskiej z jej najnowszego tomiku  Bach for my baby (Biuro literackie).

 

Pies ci je kapelusz

Tak szczerze, to myślę, że nie wiesz, czym jest tęsknota.
Czy twoja córka powiedziała ci kiedyś
pięćdziesiąt trzy razy pod rząd, że pies ci je kapelusz?
Niech je, powiedziałam. Nie wiem, czy choć raz. Twoje maile
to nie maile, to pieszczoty, dzisiaj pójdę spać z tobą,
mówi mi mail. Nie, mailu, dzisiaj pójdziesz spać z żoną,
a ja pójdę spać z mężem. Niemniej nie dalej niż jutro
planuję pozbyć się ze świata wszystkich naczyń,
do picia, do sikania, przechowywania prochów bliskich,
zbierania krwi naszego Zbawiciela, i będę ostatnim
naczyniem na świecie. I, umówmy się,
ja i krew Zbawiciela, tylko my dwie wiemy,
czym jest tęsknota.

 

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.