PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Klub rozmów na szczytach: Muzyka to jest to!

Wtorek, 16 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Klub rozmów na szczytach: Muzyka to jest to!To niezwykle ważne, by muzyka pojawiała się w naszym życiu, bo nam bardzo to życie ułatwia – w Klubie rozmów Muzyki na Szczytach w Zakopanem poruszanych jest podczas festiwalu wiele tematów. Równolegle z nurtem koncertowym w Tatrach toczą się dyskusje, debaty dotyczące prezentowanych dzieł, edukacji artystycznej czy też relacji między nauką, muzyką i religią.


W poniedziałkowy wieczór w zakopiańskim Kinie Sokół odbyły się pokazy filmów: „Pan od muzyki“ w reż. Christophe’a Barratiera oraz „Rytm to jest to“ (fragmenty) w reż. Rhomasa Grube i Enrique Sancheza Lanscha. Towarzyszyło im spotkanie z Katarzyną Marczak, klarnecistką, teoretykiem muzyki, doktorem sztuk muzycznych na University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie, założycielką Centrum Muzyki i Muzykoterapii Gaia organizującego zajęcia muzyczne dla mam w ciąży, niemowlaków, przedszkolaków i zajęć muzykoterapeutycznych dla dorosłych.

– Muzyka za darmo daje nam wiele rzeczy! Pomaga w nauce matematyki, historii, logiki, języków – podkreślała Katarzyna Marczak. - Instrumentarium klasyczne rozszerza wrażliwość ucha. Każdy język ma jakąś częstotliwość, a muzyka klasyczna ma wszystkie częstotliwości wszystkich języków na świecie. Czyli teoretycznie, jeżeli w młodym wieku jesteśmy wystawieni na działanie muzyki klasycznej to później mamy otwarte furtki do wszystkich języków świata. To nie znaczy, że się ich natychmiast nauczymy, ale że będą nam szybciej wpadały w ucho.

Według amerykańskich naukowców, każde dziecko rodzi się ze słuchem absolutnym. Dopiero z piątym rokiem życia ta zdolność zanika wraz z niszczącym słuch hałasem. Kilkumiesięczne niemowlę jest w stanie wychwycić różnice w dźwiękach, które dla dorosłych brzmią jednakowo. Jeżeli maluch będzie się wychowywał w świecie bogatym w dźwięki – zachowa go. W dodatku, im więcej pozna brzmień będąc jeszcze w brzuchu mamy – tym większa będzie jego wrażliwość muzyczna. To wyjaśnia fenomen muzycznych geniuszy i utalentowanych dzieci muzyków.

- Oczy można zamknąć, uszu nie – mówiła Katarzyna Marczak. - Dżwięki i tak wczytują się na twardy dysk. Dopiero później trzeba poświęcić muzyce więcej czasu. I muzyka również nas tego uczy – skupienia, poświęcenia, konsekwencji. Mózg człowieka wykonującego jakiś utwór jest jak fajerwerki, ma niesamowicie uaktywnione połączenia nerwowe. Granie muzyki to pompki dla mózgu.

I jak z każdym sportem, im szybciej zaczniemy, tym szybciej będziemy w formie. Ale też nigdy nie jest za późno. Udowodniły to oba filmy wieczoru. W „Rytm to jest to” pokazany został fascynujący eksperyment Filharmoników Berlińskich z 2003 r. włączenia do wykonania „Święta wiosny” Igora Strawińskiego młodzieży z różnych środowisk, w tym także z najmniej ciekawej dzielnicy Berlina Treptow, gdzie tzw. kultura wysoka, to nic nie znaczące słowa. Film rejestruje kolejne etapy projektu, w którym bierze udział 250 dzieci -  250 kłębków emocji: lęku i nadziei. Muzyka, taniec pod okiem brytyjskiego choreografa Roystona Maldooma, który wychował się w podobnych  warunkach, wyzwala w nich siłę i uczy radości życia - krok po kroku

Z kolei „Pan od muzyki” to wzruszająca historia, rozgrywająca się w zakładzie poprawczym dla dzieci. Nowy wychowawca wprowadza zajęcia z chóru, ucząc je miłości do muzyki, empatii i tego, że agresja nie jest przejawem siły. Film Barratiera z 2004 r. był socjologicznym fenomenem, zwłaszcza we Francji, gdzie w sześć tygodni przyciągnął pięciomilionową publiczność...

W festiwalowym Klubie rozmów na szczytach jeszcze wiele ciekawych spotkań i tematów. Już jutro o godz 16.00 w sali teatralnej Kościoła św. Rodziny w Zakopanem odbędzie się debata pt. „Muzyka – Nauka – Religia“, w której wezmą udział: ks. prof. Tomasz Dąbek z klasztoru Benedyktynów w Tyńcu, prof. Robert Piłat z Instytutu Filozofii UKSW w Warszawie oraz dr Marcin Trzęsiok z Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyskusję poprowadzi Agata Kwiecińska. W kolejnych dniach spotkania z Apollon Musagete Quartet oraz Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem oraz dyrygentem koncertu finałowego – Jean-Luc Tingaudem.

Na zdjęciu: Katarzyna Marczak oraz prowadzący spotkania Klubu Rozmów na szczytach - Marcin Majchrowski/ Fot. Mateusz Skwarczek

Bilety dostępne są w:
Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.