PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Romantyczna kameralistyka na szczytach!

Czwartek, 18 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Romantyczna kameralistyka na szczytach!Wysmakowany program, ukazujący twórczość czwórki przyjaciół: Clary i Roberta Schumannów, Johannesa Brahmsa i Josepha Joachima zaprezentowali na 6. Festiwalu Muzyka na Szczytach skrzypek Grzegorz Kotów i pianistka Lily Maisky. Ich interpretacje romantycznych dzieł sięgnęły wyżyn kameralistyki. Lily Maisky, córka słynnego wiolonczelisty Mishy Maisky‘ego, której grę po raz pierwszy mogliśmy podziwiać w Polsce i Grzegorz Kotów, wybitny solista, jeden z założycieli Szymanowski Quartet, przygotowali koncert na specjalne zamówienie organizatora festiwalu – Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza. Do programu wybrali utwory kompozytorów, których losy połączyła muzyka.


Mistrz niemieckich romantyków – Robert Schumann i jego żona – najsławniejsza pianistka epoki, przyjaźnili się z Brahmsem i największym wirtuozem skrzypiec tamtych czasów – Josephem Joachimem. To na przyjazd Joachima do Düsseldorfu w 1853 r., wraz z Albertem Dietrichem, Schumann i Brahms stworzyli słynną Sonatę F-A-E, której dwie części zabrzmiały podczas koncertu. Utwór podpisali pierwszymi literami motta, którym często posługiwał się skrzypek: Frei, aber einsam (Wolny, ale samotny). W programie znalazły się równie Romanse Clary i Roberta Schumannów oraz Josepha Joachima, a także transkrypcje na skrzypce i fortepian pieśni Johannesa Brahmsa, przygotowane specjalnie na ten wieczór.

- To muzyczne spotkanie jest szczególne – mówił w Klubie rozmów na szczytach, przed koncertem Grzegorz Kotów. – Poznałem Lili Maisky na festiwalu w Perth w Australii i od razu wiedziałem, że będzie to współpraca na lata. Podziwiałem nagrania Lily z jej ojcem i marzyłem, żeby zagrać z nią w duecie. Nasz program poświęciliśmy romantycznym uczuciom...

Koncert tego wspaniałego duetu pokazał, jak wiele emocji zawartych jest w dziełach wspomnianej czwórki kompozytorów. Delikatne, o pięknych melodiach Romanse, tęskne pieśni, pełne kontrastów Scherzo z Sonaty F-A-E Brahmsa publiczność nagradzała gorącymi oklaskami. Zawarta w drugiej części wieczoru rozbudowana Sonata d-moll nr 3 Brahmsa była kapitalnym dopełnieniem koncertu i w pełni ukazała wirtuozerię artystów.

- Gdy miałam 3, może 3,5 roku rodzice wybrali dla mnie fortepian – wspominała podczas spotkania z publicznością Lily Maisky. – Ojciec miał marzenie, żeby powstało rodzinne trio. Brat wybrał skrzypce, więc spełniliśmy jego życzenie. Tata był moim pierwszy nauczycielem i zawsze porozumiewaliśmy się poprzez muzykę, praktycznie bez słów.

Mentorką Lily Maisky była i wciąż jest Martha Argerich. Lily mówi, że jest jej rodziną. W wyglądzie Lily, pięknej dziewczyny o długich włosach i w jej grze: naturalnej wirtuozerii, niesamowitej wrażliwości na barwę oraz idealnym wyczuciu formy, można odnaleźć to pokrewieństwo.

Z wybitnym polskim kameralistą i solistą Grzegorzem Kotowem stworzyli wyjątkowy team i zaproponowali festiwalowej publiczności intrygującą muzyczną opowieść. Na bis zabrzmiały ponownie Scherzo z Sonaty F-A-E Brahmsa i Romans op. 2 nr 1 Joachima.

Na zdjęciu: Grzegorz Kotów i Lily Maisky/ Fot. Mateusz Skwarczek


Bilety dostępne są w:
 Punkcie Informacji Turystycznej, ul. Kościeliska 7, tel.: +48 (18) 20 120 04
 Centrum Informacji Turystycznej, ul. Kościuszki 17, tel.: +48 (18) 20 122 11
 W trakcie Festiwalu bilety będzie można kupić w miejscach imprez festiwalowych na godzinę przed ich rozpoczęciem.


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“ potrwa w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Program oraz informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.