PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Wielki finał 6. edycji Muzyki na Szczytach!

Niedziela, 21 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Wielki finał 6. edycji Muzyki na Szczytach!Wielkie dzieła współczesności – Arbor Cosmica Andrzeja Panufnika, 3 for 13 Pawła Mykietyna oraz The Protecting Veil Johna Tavenera zamknęły w sobotni wieczór w Zakopanem 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach. Festiwalowe wydarzenia przyciągnęły w tym roku w Tatry gwiazdy światowych scen muzycznych i szeroką publiczność. Finałowy koncert był znakomitym zwieńczeniem festiwalowych wydarzeń, programową klamrą festiwalu, który w tym roku dedykowany był wielkiemu polskiemu kompozytorowi Andrzejowi Panufnikowi.


Wzięła w nim udział znakomita Sinfonietta Cracovia pod batutą francuskiego dyrygenta Jean-Luca Tingauda. Solistą w dziele zmarłego pod koniec ubiegłego roku Johna Tavenera, był jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów młodego pokolenia – Marcin Zdunik. Splendoru wydarzeniu dodała obecność Lady Camilli Panufnik, wdowy po kompozytorze oraz jednego z najważniejszych twórców polskich ostatnich dekad – Pawła Mykietyna.

Wieczór otworzyło Arbor Cosmica Andrzeja Panufnika, który tak napisał o tej kompozycji: „Dzieło to wyrosło z podziwu, prawie czci dla drzew, odczuwanego przeze mnie przez całe życie“. Muzyka wyrasta z prostej komórki dźwiękowej i rozrasta się w wielu kierunkach, wzmacniając tę symbolikę.

W centrum finału znalazło się skomponowane w 1995 r. 3 for 13 Pawła Mykietna, które rok poźniej zdobyło I Nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu. Po blisko dwudziestu latach, dzieło to wciąż robi ogromne wrażenie. Zdekonstruowana barokowa fuga to eurdycyjna i nieco ironiczna gra z przeszłością. Ale pomijając sprawy formalne, to wyjątkowo piękna muzyka!

Na koniec 6. edycji Festiwalu zabrzmiała wielkoformatowa kompozycja Tavenera, przeznaczona na wiolonczelę i smyczki. Osiem sekcji, osiem bizantyjskich skal Protecting Veil (Ochronny welon) i próba uchwycenia czegoś z kosmicznej boskiej mocy. Kontemplacyjna muzyka z rozbudowaną partią wiolonczeli, w której podziwiać można było znakomitego Marcina Zdunika!

Publiczność finałowego koncertu nagrodziła artystów gorącą owacją na stojąco. Podobny aplauz towarzyszył wszystkim wydarzeniom 6. Muzyki na Szczytach, w których pojawiła się plejada świata kameralistyki. Podczas ośmiu festiwalowych dni w Tatrach zagościły tej klasy artyści, co: The Brodsky Quartet, Lily Maisky i Hrzegorz Kotów, Fluent Ensemble, Trio BLUette, Apollon Musagete Quartett.

Sensacją festiwalu była polska premiera “Memories of my Father” Roxanny Panufnik, w wykonaniu jednego z najsłynniejszych zespołów kameralnych świata - The Brodsky Quartet. Utwór zamówiony przez  zespół i Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza zaprezentowany został w Kościele św. Krzyża w Zakopanem, podczas uroczystej inauguracji, w obecności kompozytorki.

Kolejnym wydarzeniem stała się światowa prapremiera w Teatrze Witkacego spektaklu „Clarissima“ polskiej poetki i pisarki Justyny Bargielskiej, w reżyserii Tomasza Cyza. Wybitna aktorka Aleksandra Justa oraz pianista Marek Bracha stworzyli poruszającą opowieść o Clarze Schumann, żonie słynnego kompozytora, zarazem mocną sztukę o wielowarstwowości życia.

Na zakopiańskim festiwalu pojawiła się też gwiazda światowej kameralistyki – Apollon Musagete Quartett. Zwycięzcy prestiżowego konkursu ARD w Monachium, laureaci tegorocznego „Paszportu Polityki“ dali niezapomniany koncert, z niedoścignioną interpretacją legendarnego Kwartetu „Śmierć i dziewczyna“ Schuberta. Gwiazdorskie, młode pokolenie reprezentowała też pianistka Lily Maisky, córka wielkiego wiolonczelisty Mishy Maisky’ego, która wystąpiła z wybitnym polskim skrzypkiem Grzegorzem Kotowem. Nie zabrakło też propozycji dla miłośników jazzu i twórczości niezapomnianego duetu Przybora/Wasowski. W hotelu Grand Nosalowy Dwór perełki polskiej piosenki kabaretowej przypomnieli Straszni Panowie Trzej, czyli wokalista Janusz Szrom oraz jazzmani Andrzej Jagodziński i Andrzej Łukasik.

Obok nurtu koncertowego, odbywały się pokazy filmów, wystawy, debaty oraz spotkania w niepowtarzalnej scenerii Domu pod Jedlami z gośćmi honorowymi festiwalu, m.in.:  córką i żoną Andrzeja Panufnika - kompozytorką Roxanną Panufnik oraz mecenas sztuki i muzyki Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem, Justyną Bargielską, Aleksandrą Justą.
– Muzyka na Szczytach, to idealne miejsce na dyskusję o kulturze, ale też o jej pozycji w naszym regionie – powiedział na zamknięcie 6. Festiwalu Janusz Majcher, Burmistrz Miasta Zakopane i dodał, że w tym mieście musi szybko powstać sala koncertowa.

Na zdjęciu: Wiolonczelista Marcin Zdunik z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Jean-Luca Tingauda/ Fot. Mateusz Skwarczek


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, trwała w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.