PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Wielki finał 6. edycji Muzyki na Szczytach!

Niedziela, 21 września 2014 r.
Autor: Ada Ginał-Zwolińska

Wielki finał 6. edycji Muzyki na Szczytach!Wielkie dzieła współczesności – Arbor Cosmica Andrzeja Panufnika, 3 for 13 Pawła Mykietyna oraz The Protecting Veil Johna Tavenera zamknęły w sobotni wieczór w Zakopanem 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach. Festiwalowe wydarzenia przyciągnęły w tym roku w Tatry gwiazdy światowych scen muzycznych i szeroką publiczność. Finałowy koncert był znakomitym zwieńczeniem festiwalowych wydarzeń, programową klamrą festiwalu, który w tym roku dedykowany był wielkiemu polskiemu kompozytorowi Andrzejowi Panufnikowi.


Wzięła w nim udział znakomita Sinfonietta Cracovia pod batutą francuskiego dyrygenta Jean-Luca Tingauda. Solistą w dziele zmarłego pod koniec ubiegłego roku Johna Tavenera, był jeden z najwybitniejszych wiolonczelistów młodego pokolenia – Marcin Zdunik. Splendoru wydarzeniu dodała obecność Lady Camilli Panufnik, wdowy po kompozytorze oraz jednego z najważniejszych twórców polskich ostatnich dekad – Pawła Mykietyna.

Wieczór otworzyło Arbor Cosmica Andrzeja Panufnika, który tak napisał o tej kompozycji: „Dzieło to wyrosło z podziwu, prawie czci dla drzew, odczuwanego przeze mnie przez całe życie“. Muzyka wyrasta z prostej komórki dźwiękowej i rozrasta się w wielu kierunkach, wzmacniając tę symbolikę.

W centrum finału znalazło się skomponowane w 1995 r. 3 for 13 Pawła Mykietna, które rok poźniej zdobyło I Nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu. Po blisko dwudziestu latach, dzieło to wciąż robi ogromne wrażenie. Zdekonstruowana barokowa fuga to eurdycyjna i nieco ironiczna gra z przeszłością. Ale pomijając sprawy formalne, to wyjątkowo piękna muzyka!

Na koniec 6. edycji Festiwalu zabrzmiała wielkoformatowa kompozycja Tavenera, przeznaczona na wiolonczelę i smyczki. Osiem sekcji, osiem bizantyjskich skal Protecting Veil (Ochronny welon) i próba uchwycenia czegoś z kosmicznej boskiej mocy. Kontemplacyjna muzyka z rozbudowaną partią wiolonczeli, w której podziwiać można było znakomitego Marcina Zdunika!

Publiczność finałowego koncertu nagrodziła artystów gorącą owacją na stojąco. Podobny aplauz towarzyszył wszystkim wydarzeniom 6. Muzyki na Szczytach, w których pojawiła się plejada świata kameralistyki. Podczas ośmiu festiwalowych dni w Tatrach zagościły tej klasy artyści, co: The Brodsky Quartet, Lily Maisky i Hrzegorz Kotów, Fluent Ensemble, Trio BLUette, Apollon Musagete Quartett.

Sensacją festiwalu była polska premiera “Memories of my Father” Roxanny Panufnik, w wykonaniu jednego z najsłynniejszych zespołów kameralnych świata - The Brodsky Quartet. Utwór zamówiony przez  zespół i Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza zaprezentowany został w Kościele św. Krzyża w Zakopanem, podczas uroczystej inauguracji, w obecności kompozytorki.

Kolejnym wydarzeniem stała się światowa prapremiera w Teatrze Witkacego spektaklu „Clarissima“ polskiej poetki i pisarki Justyny Bargielskiej, w reżyserii Tomasza Cyza. Wybitna aktorka Aleksandra Justa oraz pianista Marek Bracha stworzyli poruszającą opowieść o Clarze Schumann, żonie słynnego kompozytora, zarazem mocną sztukę o wielowarstwowości życia.

Na zakopiańskim festiwalu pojawiła się też gwiazda światowej kameralistyki – Apollon Musagete Quartett. Zwycięzcy prestiżowego konkursu ARD w Monachium, laureaci tegorocznego „Paszportu Polityki“ dali niezapomniany koncert, z niedoścignioną interpretacją legendarnego Kwartetu „Śmierć i dziewczyna“ Schuberta. Gwiazdorskie, młode pokolenie reprezentowała też pianistka Lily Maisky, córka wielkiego wiolonczelisty Mishy Maisky’ego, która wystąpiła z wybitnym polskim skrzypkiem Grzegorzem Kotowem. Nie zabrakło też propozycji dla miłośników jazzu i twórczości niezapomnianego duetu Przybora/Wasowski. W hotelu Grand Nosalowy Dwór perełki polskiej piosenki kabaretowej przypomnieli Straszni Panowie Trzej, czyli wokalista Janusz Szrom oraz jazzmani Andrzej Jagodziński i Andrzej Łukasik.

Obok nurtu koncertowego, odbywały się pokazy filmów, wystawy, debaty oraz spotkania w niepowtarzalnej scenerii Domu pod Jedlami z gośćmi honorowymi festiwalu, m.in.:  córką i żoną Andrzeja Panufnika - kompozytorką Roxanną Panufnik oraz mecenas sztuki i muzyki Lady Camillą Panufnik, Pawłem Mykietynem, Justyną Bargielską, Aleksandrą Justą.
– Muzyka na Szczytach, to idealne miejsce na dyskusję o kulturze, ale też o jej pozycji w naszym regionie – powiedział na zamknięcie 6. Festiwalu Janusz Majcher, Burmistrz Miasta Zakopane i dodał, że w tym mieście musi szybko powstać sala koncertowa.

Na zdjęciu: Wiolonczelista Marcin Zdunik z Sinfoniettą Cracovią pod batutą Jean-Luca Tingauda/ Fot. Mateusz Skwarczek


6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach“, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza, trwała w Zakopanem od 13 do 20 września 2014 r. Głównym Partnerem Festiwalu jest Województwo Małopolskie. Małopolska. I wszystko gra!

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Patronat nad wydarzeniem sprawują również: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Kardynał Stanisław Dziwisz, Starosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Gąsienica-Makowski oraz Burmistrz Miasta Zakopanego Janusz Majcher.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Miasta Zakopane w partnerstwie z Biurem Promocji Zakopanego.

Sponsorzy: ZEW Niedzica Srebrny Sponsor, Bank Zachodni WBK, Tauron Polska Energia, BP Polska oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerami festiwalu są: Biuro Promocji Zakopanego, Instytut Adama Mickiewicza i CULTURE.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, British Council, Instytut Muzyki i Tańca, Hotel Nosalowy Dwór, Kino SOKÓŁ, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenie Dom pod Jedlami, Parafia Tatrzańska św. Krzyża, Kościół św. Rodziny, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum, Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno- Rehabilitacyjny, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, YAMAHA, firma LAVARD, “Angela” Przedsiębiorstwo Andrzej Stoch oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury.

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP Kraków, Polskie Radio Program II, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Podhalański, Karnet, ZakopanedlaCiebie.pl, INFOGRAM oraz Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Wsparcie redakcyjne RMF Classic.

Informacje o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.