PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

"Czamanova" z Poznania

Piątek, 14 listopada 2014 r.
Autor: Ewa Czamańska

"Czamanova" z PoznaniaW restauracji "Góralska Tradycja" w Zakopanem koncertowało trio jazzowe "Czamanova" z Poznania. Wieczór okazał się ciekawym wydarzeniem muzycznym oraz potwierdzeniem, że restauracja rzeczywiście pomieści tradycyjne smaki i nie tylko kulinarne. Muzycy zafascynowani kulturą Podhala, przygotowali specjalnie na tę okazję nowy repertuar, nawiązujący bardziej do skocznych figur muzycznych niż sabałowych dumań, lecz i tych refleksyjnych również nie zabrakło. Kuchnia przygotowana podczas występu wspólnie z walorami brzmieniowymi tworzyła niezapomnianą atmosferę sonaty kulinarnej.


Trio jazzowe powstało wiosną 2012 roku. Muzycy zaangażowani w projekt
są doświadczonymi instrumentalistami obracający się w różnej stylistyce muzycznej. Jest to jazz, który tworzy klimat spotkania bądź może być jego celem. Prezentowana muzyka jest dopasowywana do charakteru występu. Zestawienie barwy trzech instrumentów tworzy muzykę stonowaną, przyjemną, refleksyjną, jak również żywą i energetyczną. Utwory grane przez trio są w głównej mierze autorskie, lecz muzycy nawiązują do pomnikowych kompozycji m.in.  Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Guzowskiego, Włodzimierza Nahornego, George’a Gershwina, Elli Fitzgerald jak i powojennych amerykańskich melodii sceny jazzowej.  Zespół w swej idei nawiązuje do technik mistrzów jazzowych. W płaszczyźnie rytmicznej można odnaleźć elementy ballady, swinging jazzu czy bossa novy. Budowa utworów podyktowana jest ich indywidualną formą, oraz składem zespołu czy tzw. wewnętrznym oddychaniem linii melodycznej. Jazz dla zespołu jest sposobem myślenia o muzyce, rozwijaniem melodii, reagowaniem na przebieg kolejnych fraz utworu.  Trio stanowi klasyczny, jazzowy skład muzyków czyli fortepian, kontrabas i perkusja. Tego rodzaju porządek na scenie umożliwia integrację z publicznością i zachowuje wzajemną swobodę tzn. gwar rozmów, które razem z prezentowaną muzyką nie zagłuszają się i tworzą odpowiednią atmosferę. Dodatkowo muzycy ubrani są w stroje wieczorowe. Na specjalne życzenie, przerwy między utworami mogą być wzbogacone o  komentarz słowny. Trio jazzowe związane jest z restauracją „Pod Pretekstem” oraz „Muzeum Archeologicznym” w Poznaniu, koncertowało w wielu klubach jazzowych („Harenda” w Warszawie, w Zakopanem itd.) w obiektach hotelowych, pałacykach i domach prywatnych.

Spotkania z naszą muzyką pozostawiają miłe wspomnienia wśród publiczności.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.