PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Unikatowy obraz Witkacego w Muzeum Tatrzańskim

Niedziela, 16 listopada 2014 r.
Autor: Regina Watycha, Piotr Kyc

Unikatowy obraz Witkacego w Muzeum TatrzańskimDzięki środkom z Województwa Małopolskiego Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zakupiło ostatnio obraz namalowany przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jest to „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów”. Wernisaż tego absolutnie wyjątkowego dzieła uświetnił występ Sebastiana Karpiela-Bułecki i przyjaciół z zespołu Zakopower. Cała impreza odbyła się w Galerii Sztuki XX wieku mieszczącej się w willi Oksza. Zapraszamy !


Unikatowy obraz Witkacego „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów” wreszcie można oglądać. Muzeum Tatrzańskie zakupiło pracę ze środków Województwa Małopolskiego i od 14 listopada udostępnia ją w swojej filii – Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza w Zakopanem przy ulicy Zamoyskiego 25."

Podwójnych portretów pełnopostaciowych artysta namalował niewiele, a do naszych czasów zachowały się jedynie trzy z nich. Obraz przedstawiający dwoje dzieci zakopiańskiego lekarza Ludwika Fischera – Ludwika i Krystynę – na tle pejzażu z elementami architektury to jeden z najatrakcyjniejszych przykładów wykonanych przez Witkacego portretów w typie A. Portrety takie jak ten praktycznie nie pojawiają się na rynku sztuki. Zakup i włączenie dzieła do kolekcji Muzeum Tatrzańskiego, na którą składa się m.in. 85 pasteli i rysunków, a także obfity zasób fotografii Witkacego, jest wyjątkowym wydarzeniem.

Stanisław Ignacy Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku. Powołana przez niego jednoosobowa Firma Portretowa wykonywała obrazy według zasad ściśle określonych w Regulaminie, pobierając honoraria według cennika. Każdy z pięciu podstawowych typów portretów – oznaczonych wielkimi literami od A do E – podporządkowany był określonej konwencji i miał swoją cenę. „Portret Krystyny i Ludwika Fischerów” spełnia wszelkie warunki przewidziane w Regulaminie Firmy Portretowej dla typu A. Dzieci narysowane są z werystyczną dokładnością, hiperrealistycznie. Fantastyczny pejzaż za ich plecami tworzy z kolei efekt surrealistycznyopisuje pracę dr Anna Żakiewicz, wybitna witkacolożka.

Kolejnym czynnikiem decydującym o atrakcyjności dzieła nabytego przez Muzeum świadczy rzadko występujące u Witkacego użycie w kompozycji rozbudowanego fantastycznego krajobrazu w tle. Artysta niezbyt chętnie też portretował dzieci. Rangę obrazu dodatkowo podnosi fakt, że portretowane osoby należały do kręgu zakopiańskich znajomych Witkacego, nie była to więc typowa praca „na zamówienie”, jakich wiele powstało później w Firmie Portretowej. Praca była do tej pory publicznie pokazywana tylko 2 razy. Ostatnio ćwierć wieku temu. Przez 89 lat pozostawała w rodzinie Fischerów.

Fischerowie byli mocno związani z Zakopanem, a także ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Dziadek sportretowanych dzieci – Ferdynand Tabeau – miał na przełomie XIX i XX wieku pierwszą w Zakopanem aptekę. Budynek, w którym się mieściła (przy ul. Krupówki, na wysokości obecnego nr 19 , obecnie już nieistniejący) to ten sam budynek, w którym miało swą pierwszą siedzibę Muzeum Tatrzańskie.

To właśnie Ferdynand Tabeau wsparł finansowo słynną podróż na Antypody Bronisława Malinowskiego, w której badaczowi towarzyszył Witkacy. Obaj panowie byli częstymi gośćmi Ferdynanda w jego domu przy Krupówkach,  o czym często wspomina Malinowski w swoich dziennikach.

Unikalny obraz zakupiono od syna sportretowanego Ludwika Fischera w ramach obchodów 125-lecia Muzeum Tatrzańskiego za kwotę 250 tys. złotych. Uzupełni on cały czas rozwijaną przez Muzeum kolekcję prac Witkacego. Zakup sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego. Oficjalna prezentacja portretu będzie miała miejsce 14 listopada.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Portret dwojga dzieci – Krystyna i Ludwik Fischerowie”, 26 X 1925, pastel/papier beżowy, 109,5 x 99 cm, sygn. l.d. NP, 2P, NP2, P,NP1, 3P/1925 26 / X / Ignacy Witkiewicz

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.