PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

"SIŁA MIŁOŚCI" Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück

Wtorek, 5 maja 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

"SIŁA MIŁOŚCI" Koncert Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück4 maja w Zakopanem, w sali Kina Sokół odbył się niezwykły koncert poświęcony pamięci tysięcy Polek zamordowanych w KL Ravensbrück. Ta wyjątkowa lekcja historii pełna poezji i muzyki została przygotowana według koncepcji krakowskiego artysty, reżysera i aktora Andrzeja Roga. Wystąpili wybitni krakowscy artyści recytując i śpiewając utwory powstające w rzeczywistości obozowej. Gościem specjalnym wydarzenia była prof. Wanda Półtawska - więźniarka KL Ravensbrück, przyjaciółka Jana Pawła II, autorka wielu książek i publikacji.


Podczas pobytu w obozie wraz z grupą innych więźniarek "Królików" została zoperowana doświadczalnie przez niemieckich lekarzy, operowane kobiety nigdy nie miały wrócić do domu. Z polskiej 74-osobowej grupy "Królików" zaraz po operacjach zmarło pięć. Sześć następnych zostało rozstrzelanych. Dziś żyje ich już tylko garstka, a historia o tych wydarzeniach stopniowo zanika wraz z nimi.

Koncertowi towarzyszyła wystawa zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zakopanem, na której zaprezentowano biogramy więźniarek pochodzących z Sądecczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem Marii Liberak i Basi Pietrzyk. Do tych postaci nawiązała w swoim wystąpieniu prof. Wanda Półtawska. Niezwykle ciepło wspominała Matkę Liberakową, która opiekowała się  grupą „Królików” nie tylko w obozie, ale po wyzwoleniu gościła je w swoim pensjonacie w Zakopanem.  Materiały do wystawy częściowo pozyskano dzięki współpracy biblioteki  z Muzeum Martyrologii  „Pod Zegarem” w Lublinie.

Wieczór wspomnień był dedykowany ponad 40 tysiącom Polek, które zginęły w KL Ravensbrück, szczególnie mieszkankom Zakopanego. Podczas Koncertu prezentowano, m.in. poezja nauczycielki i harcerki z Zakopanego Teresy Harsdorf-Bromowiczowej aresztowanej przez gestapo w sierpniu 1944 roku i osadzonej w niemieckim obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Projekt jest  realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.